| anonim_4396 a întrebat:

Daca am gusa la 1.85 si 75 kg, cate kg trebuie sa dau jos sa dispara si gusa? Undeva la 65-67?
Sunt foarte disperat si ma deprima teribil.

8 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Fa-ti un control la tiroida, daca ti se pare ca iei in greutate. Posibil sa fie ceva hormonal

Bula
| Bula a răspuns:

La inaltimea ta, greutatea este normala.
Mergi insa la un medic endocrinolog, deoarece gusa poate fi semn de inceput de dereglare a glandelor tiroidale, care coordoneaza intreaga gospodarire hormonala a organismului.
Cu timpul, dereglarile iroidale pot afecta serios functionarea organelor sau pot duce la probleme de diabet!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am fost, n am probleme cu glanda tiroida.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e posibil ca Marul lui Adam sa fie mai vizibil la tine, mai ales daca in familie mai ai ascendenti cu asemenea fenomene.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Deci nu pot sa scap de gusa, decat chirurgical?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Rezolvarea se poate decide doar dupa cateva investigatii de specialitate, independente.
Mergi la mai multe clinici de endocrinologie pentru investigatii complexe, iar la urma vei putea decide.

| Eu2208 a răspuns:

Trebuie sa ai cam 65
Dar poate gusa ta nu e de la grasime! Am o prietena care e slaba bat si tot are gusa! Vezi ca poate e ceva din nastere!
Succes!

| Moron a răspuns:

Nu conteaza chiar asa mult kilogramele, nu trebuie sa urmaresti asta, poti sa ai exact aceleasi 75 kg si sa fii cum vrei tu, ideea e ca ai prea multa grasime in raport cu masa musculara, eu iti recomand sa mergi la sala, dupa cateva luni o sa incepi sa vezi rezultate in oglinda.