| anonim_4396 a întrebat:

Dacă luni merg la sală şi fac exerciţii pentru bicepsi, tricepsi, piept şi spate, este de-ajuns să fac o pauză de o zi? Adică marţi să nu fac nimic, iar miercuri să fac iar pentru bicepsi, tricepsi, piept si spate?

4 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Poti sa faci asa parerea mea daca esti avansat. Ce faci tu adica (full body workout) este o metoda destul de obositoare. Ai putea sa lucrezi partea de sus a corpului luni, marti pauza, picioarele miercuri iar vineri din nou partea de sus sau complet toate grupele de muschi apoi sambata si duminica pauza. Dar atentie ca exista riscul sa dai in supra-antrenament.

Daca esti incepator iti recomand antrenamentele impartite: luni piept triceps, marti spate, miercuri pauza, joi picioare, vineri umeri biceps... sau cum vrei tu sa le imparti altfel.

| Cosmin86 a răspuns:

In niciun caz, intr-o zi lucrezi o grupa mare + o grupa mica ( ex. piept cu biceps ), nici macar piept + spate nu poti lucra intr-o zi, deoarece doar pentru spate trebuie sa stai 50 de minute ( daca vrei sa-l lucrezi ca lumea, toate zonele ). Am facut eu in liceu prostia sa incerc piept+spate si am obtinut progrese super-mediocre, abia apoi m-am documentat si am schimbat antrenamentul, iar tu daca faci biceps+triceps+piept+spate la un antrenament e clar ca nu lucrezi nimic bine.

Fa-ti un program ca lumea de antrenament, ex. luni piept+biceps si miercuri spate+triceps ( fiind incepator poti lucra spate + alta grupa la un antrenament )

| Luca_Robert_1997 a răspuns:

Nu faci bine deoarece nu numai 3 serii de muschi trebuie antrenate ''biceps triceps piept si spate " trebuie lucrati toti muschii adica gambe pulpe abdomen deltoid daca vrei afla mai multe aici http://www.culturism.ro/antrenament/

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Luca_Robert_1997):

Intr-o zi toate seriile de muschi?