| SERIOUX a întrebat:

Daca ridic o gantera de 5-7kg zilnic cate 1 ora jumate-2 in cat timp se vor vedea rezultatele? funda big grin

Răspuns Câştigător
| NatureSelf a răspuns:

Sal, daca asculti de mine e bine, daca nu treaba ta. Am 23 de ani, si fac body building de 7 ani jumate, din clasa a 8-a care e smecheria, Poti face oricate ridicaturi cu fiarele sa tragi de ele pana crapi, ca nu rezolvi nimica. eu am facut timp de doi ani, si am fost multumit. care sunt dezavantajele? ca daca incepi acest atrenament sub 16 ani ca si mine, risti sa ramai mic de statura, pentru ca efortul fizic blocheaza dezvoltarea celulelor caloriale, trebuie sa faci un alt sport alternativ cum ar fi, sa joci handball, bascketball, ceva de la care sa te intizi, sau inot. sigur orice rezultate nu se va vedea la simplu cateva luni, ci la ani. mananca sanatos, si inainte de fiecare ora de sala, sa mananci cel putin 2 oua crude

| JokerV a răspuns (pentru NatureSelf):

Salut am citit ce ai scris mai sus, daca este asa tu ce inaltime ai acum? te-a afectat la dezvoltarea inaltimi boybuildingul?

| NatureSelf a răspuns (pentru JokerV):

Nu m-a afectat bodybildingul m-a afectat ridicarea de fiare. ca lea-ma ridicat singur. pai orifaci sala ori nu,

| JokerV a răspuns (pentru NatureSelf):

Exact

| NatureSelf a răspuns (pentru JokerV):

Daca cei din familia ta sunt toti inalti mult de te poate afecta dar daca ai sub 16 ani, e rau sa te apuci de sala, sa ridic greutati,. eu ridicam la pipt cu maxim 98 kg la 14 ani, si la 156cm, deci practic ridicam la piept mai greu ca greutatea mea. si e normal ca am ramas mic de statura, dar body bildingul nu iti afecteaza cresterea ba chiar mai mult ar trebui sa te dezvolta, Bodybilding, tractiuni la bara, flotari, abdomene. incearcale. eu am facut timp de 7 ani si jumate, dar sincer dupa 7 ani chiar daca se vede, te saturilaughing)

| SERIOUX explică (pentru NatureSelf):

Eu am 172 cm, 50 kg si fac in 2 luni 15 ani

| NatureSelf a răspuns (pentru SERIOUX):

Fa un sport alternativ la care trebuie sa te intizi, oricum tu nu rezisti sa faci asta timp de 7 ani, lumea se schimba, si esti din ce in cel mai ocupat, si fara chef, munca, stresul, poate mai inbolnavesti. si numai ai timp.

| JokerV a răspuns (pentru NatureSelf):

Eu m-am apucat de la 12 ani cred, si aveam 1.68-69, in prezent am 1.72, de ridicat ridic 60kg fara probleme

| SERIOUX explică (pentru JokerV):

Eu fac cu gantera la o manawinking

| JokerV a răspuns (pentru NatureSelf):

Ai dreptate dar inca sunt motivat

| NatureSelf a răspuns (pentru JokerV):

Presupun. iar asta depinde si de eforttongue eu zic ca 60 kg in serie de 4 de cate 10 odata. pfff faci niste pectorali de moare lumea.

16 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

E prea mult ce vrei sa faci tu...
La 7 kg e suficient sa faci 100 pe zi, si 20-30 de flotari!
la 2 ore pe zi nu iti mai misti mainile o luna...
Si nu o sa se vada rezultatele imediat indiferent ce ai face ...in cel mai scurt timp 2-3 luni!

| JokerV a răspuns:

Incearca sa faci 2-3 seturi a cate 50 de repetari pentru fiecare muschi(ai membrelor) pentru ca muschi nostri nu sunt egali, nu stiu daca ai observat dar la uni bicepsul drept e mai mare decat cel stang sau invers, sfatul me e sa incerci sa lucrezi fiecare grupa de muschi si rezultatele se vor vedea

| Abadonna a răspuns:

Nu te apuca de ridicat greutati asa de aiurea, fara un program ceva pentru ca nu prea o sa ai rezultate.
Fa incalzire mai intai, fa exercitii diverse cu acea greutate, etc. Nu poti sa lucrezi numai biceps si atat...
Uite, iti dau niste linkuri unde poti sa afli multe si poti sa intrebi acolo, te vor ajuta cei de acolo pe forum si iti vor da sfaturi mai pe larg. Mai sunt si exercitiile explicate si programe de antrenament si diete.
Spor la treaba:).
http://www.culturism.ro/antrenament/
http://www.topculturism.ro/

| AlexandraCroft a răspuns:

Scumpule,normal daca practici un sport, dupa aproximativ o luna - doua vei vedea rezultate, dar ai grija sa nu iti soliciti prea mult muschii si o data la doua saptamani sa faci o pauza de doua - trei zile pentru ca muschii tai sa se refaca dupa solicitarile indelungate.
Pa pa!

| PyTyU574R1234567 a răspuns:

Salut SERIOUX... daca ridici zilnic in minim 5 luni se vor vedea rezultatele. spor la treaba

| georgebi12345 a răspuns:

Depinde de varsta... daca esti plod de zece ani, rezultatul va fi imediat...iti cade mana.dar daca ai si tu vreo 14 cam in 3-4 luni