| Aronnnnnnnnnnnnnnnn a întrebat:

Dacă vreau sa fac cardio cu vesta de greutăți(10kg) îmi poate afecta creșterea?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti poate afecta cresterea daca esti copil sau adolescent.

Uite aici sfatul medicului:
https://www.facebook.com/reel/1248955382712908

| dullcat a răspuns:

Buna.Depinde de ce varsta ai.

| DonMoldo a răspuns:

Nu cred ca iti afecteaza cresterea atata timp cat nu ridici greutati deasupra capului. Macar fa cu 5kg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DonMoldo):

Si daca ridici deasupra capului iti afecteaza? laughing

| DonMoldo a răspuns (pentru Cosmin86):

Tot ce presupune greutate marea deasupra capului: Presa pentru umeri, genoflexiuni cu bara... e recomandat sa le eviti depinde si ce varsa are ca nu a specificat. Dar normal ca nu te simteai bine daca nu comentai aiurea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DonMoldo):

De ce e normal sa le eviti? Arata-mi un singur articol medical care sustine asa ceva.

Eu faceam genuflexiuni cu 80kg pe umeri la 16 ani si am mai crescut lejer vreo 10 cm, pana la 1.82.

Inaltimea e determinata GENETIC, nu o poti influenta prin exercitii.

| DanRaul77 a răspuns:

N ai nici pe dracu. aia cu cresterea se refera la copii de nu stiu 13 14 ani da nici aia. ca doar ni merg aia la sala la 14 ani. ala ii un mit cu cresterea doar nu dormi cu ea pe
Tine. faci cardio si gata. asa ca fă linistit