| anonim_4396 a întrebat:

De ce cand fac tractiuni nu ma dor aproape deloc bicepsii, ci doar muschii aceia dintre antebrat si biceps daca ma intelegeti ce zic?
Ce exercitii de acasa as putea face pentru a avea bicepsi mai mari? Am 14 ani.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce priza folosesti la tractiuni? supinatie?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

La ce te referi? Ca nu inteleg. Te rog, ajuta-ma sa inteleg.

| Cosmin86 a răspuns:

Priza de la tractiuni.

Supinatie = palmele spre tine (Aici intra mai mult biceps)
Pronatie = palmele OPUS spre tine
Neutra = palmele una spre cealalta (dar aici iti trebuie ceva special, gen cum au la sala)

De asemenea conteaza si distanta intre maini, daca vrei sa intre mai mult spate si mai putin biceps le departezi mai mult decat latimea umerilor.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Dar ce priza si ce distanta trebuie adoptata pentru a face mai multe ridicari? Adica mai bine zis, care sunt mai usoare? Ca am impresia ca e mai usor cand faci suspinati si tii mainile nici prea departate, nici prea apropiate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, la nivelul umerilor. Supinatie cu priza la nivelul umerilor = cea mai usoara priza, pentru ca te ajuti de bicepsi.

DAR, daca vrei sa pui accent pe spate, atunci alegi o priza care scoate bicepsii cat mai mult, chiar daca faci mai putine repetari.

E vorba de ce vrei sa lucrezi, pe ce grupa pui accent.

| aimullah123 a răspuns:

Pe mine intre antebrat si biceps ma durea doar cand ma accidentam.

| vlad1112 a răspuns:

E foarte bine inseamna ca dezvolti bicepsul brahial, asa se numeste acea portiune, fa in continuare tractiuni cu palmele orientate spre tine si improvizeaza cu ceva ghiozdane pline cu carti, sticle de apa.