| kryzz30 a întrebat:

De ceva vreme fac exercitii fizice ( aproximativ 2 ani ), insa problema e ca toate acestea sunt numai calistehnice ( au la baza exercitii executate cu propria greutate a corpului, si se pune accent in mare parte pe agilitate ), insa, de saptamana viitoare vreau sa incep sala, adica sa lucrez mai mult cu greutati libere, asa ca ce imi recomandati, sa continui calistehnicele in paralel sau sa renunt la ele?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Pai nu le continui in paralel ca dai in supraantrenament. Ori le alternezi ori iti faci un program bine gandit. Masa musculara poti sa pierzi si antrenandu-te prea putin sau normal, aici depinde mult si de alimentatie.

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Pai depinde care ti-e scopul. Poti sa continui antrenamentele calistenice la sala si sa adaugi greutati la exercitii.

| kryzz30 explică (pentru AnastasiaK):

Pai am mai facut si acest lucru in trecut, insa acum vreau sa incep antrenamenta bazate in mare parte pe greutati libere, nu m-am consultat inca cu un antrenor/instructor, insa un prieten mi-a spus ca daca ma antrenez mult prea des risc sa pierd din masa musculara, si de aceea intreb daca sa continui si calistenicele in paralel

| AnastasiaK a răspuns (pentru kryzz30):

Pai nu le continui in paralel ca dai in supraantrenament. Ori le alternezi ori iti faci un program bine gandit. Masa musculara poti sa pierzi si antrenandu-te prea putin sau normal, aici depinde mult si de alimentatie.