| RAY a întrebat:

Doar cine stie, vreau sa fac culturism acasa incepand de maine momentan fac cardio ca sa slabesc dar vreau si culturism ca incepator cu cate kg sa incep?
adica fiecare gantera cate sa aiba?

am descarcat bodybeast

7 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

Ai nevoie de o masa intreaga de proteine si prafuri si etc, am prieteni ea/el care fac culturism de ani de zile si nu e usor culturismul il incepi de la varste fragede ca pe la 45 sa arati si tu ca un profesionist,si inca un lucru nu toata lumea are corpul necesar pentru sportul asta, dar in schimb toata lumea poate sa isi imbunatateasca fizicul prin cardio ce faci si tu, ridicari de greutati mici si consecutive, asa fibrezi muschiul, si dupa cand corpul tau este pregatit si ai muschii formati incepi cu greutati.
Antreneaza-te cu un antrenor primele luni si dupa mergi pe cont propriu.
Succes

| RAY explică (pentru Laura927):

Eu vreau acasa sa fac da ai dreptate, da da-mi o idee ce sa ridic

| EllaMazerschi a răspuns:

Nu cred ca acasa vei avea rezultatele pe care le doresti...dar totusi poti incepe cu gantere de 4-5 kg 5 serii a cate 20 ..si macar la inceput ar trebui sa consulti un kinetoterapeut sa iti dea sfaturi despre transformarea care v-a urma

| RAY explică (pentru EllaMazerschi):

Nu ma astept la minuni doar ca sa imi lucrez muschi sa nu stea degeaba

| dorugheorghe a răspuns:

Pentru un antrenament complet ai nevoie de multe: incepi initial cu gantere de 3 kg dupa care va trebui sa le inlocuiesti cu altele de 5 kg de 7 kg si tot asa cat poti duce. Va trebui sa maresti gradat dificultatea exercitiilor pana atingi forma maxima. Recomandabil ar fi sa-ti iei o pereche de gantere reglabile de 7 - 10 kg, astfel scutesti multi bani. Eu gasisem gantere reglabile pe http://www.pitisport.ro/catalog/accesorii-fitness-460601, dar acum nu mai au, trebuie sa primeasca. Iti mai trebuie si o bara de tractiuni de usa sau perete pentru modelarea spatelui, daca nu ai un spate impunator degeaba faci fitness. Costa undeva intre 60 si 250 Ron. Cele de usa se monteaza pe loc dar iti trebuie un toc mai solid cum sunt cele din blocurile ceausiste. Iti mai trebuie o banca pentru abdomene, in fitness nu poti avea burta, costa intre 400 - 1000 Ron. Si ceva de picioare, stepperul e cel mai ieftin, undeva la vreo 200 Ron, celelalte aparate sunt grele si scumpe. Si echipament de protectie: manusi fitness pentru bara si o saltea de gimnastica pe care sa te desfasori. Investitie totala vreo 1000 - 1500 Ron, dar scapi de sala si de timpul pierdut pana acolo.

| RAY explică (pentru dorugheorghe):

Eu fac si cardio si cultirism, intrebarea e care sa o fac prima?

| RAY explică (pentru dorugheorghe):

De bodybeast ai auzit?