| sopranaCadaverica a întrebat:

Dupa cat timp sa schimb antrenamentele? Fac doua antrenamente diferite de cardio prin rotatie pe saptamana… cam de doua saptamani. Peste cate saptamani e cazul sa le schimb pentru a pastra eficienta efortului?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiam ca antrenamentele de cardio trebuiesc rotate intre ele ci doar cele cu greutati, dar nu-s specialist.
Te lamureste mai pe indelete RAY ca doar e nr. 1 ...la postariwinking

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

Sincer eu am ezitat sa raspund ca nu stiu ce sa scriu, eu nu am auzit de asa ceva, eu fac https://www.youtube.com/results?search_query=Tabata+Session

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul e antrenamentul care lucrează toți mușchii

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Iar imi faci curte, bre?
rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

E o recomandare

| sopranaCadaverica explică:

Ba, daca habar n-aveti, de ce mai raspundeti?! Asta ramane dilema mea.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

In cardio nu conteaza asa ceva, in cardio conteaza intensitatea + timpul = cu cat inima bate mai puternic cu atat este mai bine, de exemplu daca bagi sprint inima va fi la maxim, daca bagi HIT la mediu, daca bagi ceva gen mers pe jos va creste cu 20%

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Tae bo spre exemplu e cu miscari precise si daca le repeti de mai multe ori pe o perioada lunga de timp, la un moment dat corpul se obisnuieste cu ele si organismal nu mai da randament… Nu mai arde atat de multe calorii pentru ca miscarile au devenit prea usoare. La asta ma refer.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Si ce fac eu e la fel https://www.youtube.com/watch?v=XIeCMhNWFQQ&t=282s asta cu adaptarea depinde, intr-un fel e bine sa se adapteze efortului astfel exista progresez, in orice caz 30 de min per zi de HIT e ok https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4429709/

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Da, exista progres, ca inveti miscarile deja si le faci cu mai multa forta si corectitudine, fara a fi distras de cum sa faci urmatorul tip de lovitura sau ceva de genul asta. Dar la un moment dat devin hiperutilizate, ca sa zic asa. Eu am simtit-o pe pielea mea. Am facut un anumit antrenament regulat si nu mai transpiram, nu mai oboseam deloc dupa o luna, organismal se obisnuise si nu mai slabeam.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Sportul nu slabeste

| andreiminion a răspuns:

Eu stiam ca antrenamentele cu greutati se fac prin rotatie.Dar in fine nu-s antrenor de fitness, asa ca nu stiu. Dupa parerea mea ai putea sa schimbi atunci cand esti pregatita.Succes