| Adrian22cluj a întrebat:

Nu am înțeles deficitul caloric.De exemplu dacă mănânc sa zicem între 1500 calorii și 2000 și eu ard între 200-900 calorii și după nu mai mănânc nimic este de bine sau nu? Vreau o explicație

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu. Deficitul caloric este ca consumi (prin munca fizica, sport, etc) mai multe calorii decat cele pe care le obtii din mancare.
Este tocmai invers decat ai scris tu, ai dat exemplu de exces caloric.
Daca obtii 900 calorii si consumi 1.500 calorii este deficit.

| Adrian22cluj explică (pentru Ioandelasal):

Aaa deci trebuie sa ard mai mult decât am mâncat

| Simpatic a răspuns:

Deficit inseamna sa arzi mai multe calorii decat consumi.
este greu de realizat

| Violleta2022 a răspuns:

Deficit caloric este atunci cand mananci mai putin decat arzi.

Cum tu mananci 1500-2000 de calori si arzi un sfert din ele 200-900, inseamna ca tu acumulezi calorii, adica te ingrasi.

| Ilovedinero a răspuns:

Deci hai ca iti explic eu ca am trecut de proba cantarului la kickboxing cu bine? Deci tu ai o varsta, o greutate si un metabolism.Toate acestea ard calorii.Din cate stiu baietii ca sa isi mentina greutatea au nevoie de 2500 de kcal pe zi.Ca sa fie deficit caloric de 500 de kcal trebuie sa manance nici mai mult nici mai putin de 2000kcal.Asta inseamna ca slabesti. Daca vrei sa fi in surplus caloric de 500 de kcal trebuie sa mananci 3000 kcal.Asta inseamna ca te ingrasi.Deci sportul este un ajutor pentru acest deficit caloric dar poti sa fi i deficit caloric si fara sa faci sport

| Adrian22cluj explică (pentru Ilovedinero):

Deci stai ca eu am rămas puțin asa în ceata, dacă mănânc 2000 calorii pe zi și ard 900 sau na depinde, slabesc? Sau nu?

| Ilovedinero a răspuns (pentru Adrian22cluj):

Da, deficit caloric de 500 de calorii si mai faci si sport pentru a arde 900 e super pentru slabit

| Adrian22cluj explică (pentru Ilovedinero):

A ok, mulțumesc mult și spor în ceea ce faci.

| LeonardMarianq6 a răspuns:

Nu prea ai cum să arzi 900 de calorii
Deficit caloric înseamnă
De la caloriile de menținere mai scazi 200-300 de calorii
Dau un exemplu Adrian are x nr de kg și caloriile de menținere sunt 2500, că sa slăbească este nevoie să reducă din cele 2500 de calorii 200-300 el va ajunge la 2300 -2200 calori consumate într-o zi