| Kajsjs a întrebat:

Fac sala 3 zile pe săptămână,o zi da,una nu, însă nu pot dormi mai mult de 5 ore noaptea, in weekend, dorm maxim 6, nici 7. Somnul are o durata anume sau dormi cat te simți tu bine? Știu că am nevoie de odihna la sala, însă nu pot dormi mai mult, a doua zi stau toată ziua pe scaun la birou

8 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Lasă-te puțin de sală mergi 24 Km intr-o zi pe jos inașa fel în cât atunci când ii vei termina de mers să fie seară.
Si culcăte să vezi ce bine o să dormi ne întors.
Apoi când iar te apucă insomniile mai mergi asa minim 18 Km pe jos dar de preferat 24 Km.

Am mers eu. Lucram in UK și câte o dată nu venea nici un taxi si nici nu aveam cu ce sa mai ajung acasă așa că mergeam 24Km pe jos apoi dormeam ne intros până dimineață

| Mihai0101 a răspuns:

Prafurile din cauza lor nu poti dormii proteinele si alte substante ce le ei deregleaza somnul si fac rau ficatului.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Laso mai moale cu parafurile "naposimul" si alte substante de crestere!
Este normal sa nu poti dormii

| Asnapn a răspuns (pentru Mihai0101):

Din păcate asta e concepția oamenilor care nu au acces la informație. Pentru ei o un aliment deshidratat și făcut pudra, este un praf chimic

| Mihai0101 a răspuns (pentru Asnapn):

Eu zic ca gresiti total dar fiecare cu parerea lui

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai0101):

NU mai suntem in evul mediu... "fiecare cu parerea lui" e o CRETINITATE, conteaza DOAR pareri demonstrate stiintific, atat!

Iar pentru cultura ta generala, proteine = carne, peste, branza, oua, nuci, migdale, caju, linte, naut.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu stiu in ce produse se gaseste proteina in starea ei naturala.
Diferenta e mare daca vrei sa stii intre proteina naturala si cea frumos ambalata sub forma de praf cu muschii la vedere stand sa crape.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai0101):

Cea sub forma de praf e extrasa tot din mancare... sunt cunoscute procedeele deja, se pot vizita fabricile de suplimente.

In general, cea mai populara e "whey protein" (adica proteina din zer), mai exact: la fabricile de lactate ramane foarte mult zer... acel zer este vandut fabricilor de suplimente, care extrag proteina din el a.i. sa poti consuma proteina FARA celelalte calorii si grasimi.

E totul SIMPLU si EFICIENT.