| anonimulllll a întrebat:

Funda! As vrea sa trec la subiect, am 13 ani, 168 de cm, si cam 48 de kg. Ce tipuri de flotari sunt bune pentru biceps, piept? si cate seri sa fac si cand.

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Teoretic este bine să faci gimnastică.
Oamenii au mulți mușchi și toți trebuie puși „la treabă ".
Ce efort fizic faci asta depinde de la om la om.
Pe vremea celuilalt regim existau medici de medicină sportivă și de medicină de recuperare, precum și de medicină de întreținere.
Bănuiesc că asemenea medici există și acum, și ai putea să vorbești cu unul din ăștia.

| unknownn a răspuns:

Aoleu ce slab esti, mai ingrasa-te copile ca nu e deloc bine pentru varsta ta.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Cand faci flotari iti lucrezi pieptul si tricepsul..pentri biceps incearca sa faci exercitii cu gantere sau daca poti tractiuni

| anonimulllll explică (pentru ReViNeMaScAtii):

Problema e ca nu am greutati si nici o bara... alt exercitiu ( ceva flotari care antreneaza bicepsul nu stii ) daca imi spui ai funda.

| xFaBu a răspuns:

Vrei sa faci muschi mari? este imposibil la varsta ta, mai asteapta 2 ani dupa care poti sa incepi un antrenament 3-4 zile pe saptamana cu 4-5 mese pe zi si suplimente nutritive.
vrei sa te menti in forma? de regula iti recomand flotarile cu picioarele mai sus de restul corpului (pe o minge, pe perete sau simplu pe pat) sau flotari diamant.

| anonimulllll explică (pentru xFaBu):

Cum sunt alea diamant?

| xFaBu a răspuns:

Flotarile sunt pentru toate grupele bratului - biceps, triceps, deltoid, antebrat.Cat despre flotarile diamant poti cauta si pe google.

| xFaBu a răspuns:

Ce este adevarat - antreneaza bicepsul mai putin dar il antreneaza totusi(recomand pentru biceps flotari cu priza scurta adica cu mainile lipite de corp) inca ceva daca nu stiai, bicepsul este aproape de doua ori mai mic ca tricepsul.
Flotarile de orice fel pune presiune cel mai mult pe pectorali si triceps dar si muschii spatelui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xFaBu):

Antreneaza bicepsul nesemnificativ

| CaTa_LaLa_1998 a răspuns:

Pai ar trebui sa faci cam cel putin de 20 de flotari 10 genoflexiuni cam 2-3 saptamani in fiecare dimineata si sa nu mananci foarte multe dulciuri si la ciocilata cel putin 3 patretele mai mult nu si sa nu manunci cel putin dupa pre 8:30.
sper ca ti-am fost de ajutor PaPa
Funda