| DX190 a întrebat:

[FUNDA] Curand o sa ma apuc de sala si as dori niste opinii legat de programul pe care l-am facut. Vreau sa tineti cont faptul ca eu NU fac bodybuilding, ma antrenez pentru skandenberg.

Ziua 1:
- Biceps & Spate (aprox. 4 exercitii)
- Antebrate (acolo este un aparat pentru skandenberg care solicita mult antebratul)

Ziua 2:
- Biceps & Triceps
- Picioare

Ziua 3:
- Triceps & Piept (aprox. 4 exercitii)
- Antebrate

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Programul pare ok, dar umerii? La skandenberg ai nevoie de umeri ca lumea, mai mult decat de piept.

As mai baga o zi, umeri si picioare ( doar 2-3 ex. pentru picioare, pentru tesotsteron ). Se merita sa antrenezi picioarele doar pentru productia de testosteron.

| DX190 explică (pentru Cosmin86):

Eu stiam ca umerii se antreneaza cand fac triceps si biceps thinking deocamdata nu-i bag separat ca sunt la inceput cu sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DX190):

De fapt se antreneaza cand faci impins ( piept, triceps ) si putin la tractiuni.

daca faci skan, ar trebui sa-i bagi separat

| DX190 explică (pentru Cosmin86):

Ok, mersi de raspunsuri. As mai avea si eu 2 intrebari:

1. Crezi ca are ceva daca fac in ziua 1 si ziua 2 de sala biceps? Zic asta pentru ca o sa fie cam o pauza de 4 zile in fiecare saptamana.

2. Am un flexor acasa. E bine daca 30 de minute dupa sala fac cu el niste exerctii usoare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru DX190):

1. Pai daca in ziua 1 il lucrezi intens in ziua 2 nu o sa mai poti lucra la fel de intens ( daca poti, inseamna ca nu l-ai lucrat suficient de intens in ziua 1 ), asa ca mai bine lasi 1-2 zile pauza.

Si eu fac bicepsi de 2 ori pe sapt. in saptamanile in care nu fac antrenament la masa, un antrenament sambata si altul miercuri.

2. da, e ok. Cand faci rost de bani sa-ti iei seria c.o.c. de flexoare ( e 125 de lei unu ) si sunt speciale pentru skandenberg si sunt foarte dure ( spre ex. c.o.c. 4 nu a fost inchis de nimeni pana acum )

| DX190 explică (pentru Cosmin86):

Pai Luni si Miercuri o sa fac biceps, si normal ca Miercuri o sa fac mai putine exercitii deci crezi ca e ok?

| Cosmin86 a răspuns (pentru DX190):

Da, e ok. Dar mai bine lucrezi parti diferite, spre exemplu :

luni ( interior ) -> flexii cu bara Z, tractiuni supinatie, flexii normale cu gantere, flexii concentrate

miercuri ( exterior ) : flexii ciocan, flexii cu bara Z priza inversa, tractiuni la paralele, flexii ciocan concentrate

Asa o sa poti lucra ambele intens.

| DX190 explică (pentru Cosmin86):

Ok multumesc de raspunsuri. Inca o chestie, sti de unde pot sa dau comanda de pe net de flexor c.o.c?

| Cosmin86 a răspuns (pentru DX190):

Nu... am vazut pe forumul de skandenberg ca vand unii :
http://sknx.proboards.com/....../index.cgi

10 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Din cate stiu pentru skandenberg trebuie sa faci niste exercitii specifice, dar nu stiu sa-ti spun care sunt alea. poate gasesti pe net daca ii dai un google.

| AndaAndutZa20 a răspuns:

Da e bine... daca ilmentii asa vei putea sa faci si skanderberg cu cine doresti...dar pentru asta iti trebuie multamunca dragul meu :*