| SkaterBaa a întrebat:

FUNDA.
Vreau sa ma apuc pe durata veri de sala si voi continua si in timpul scolii, dar nu voi avea timp sa trag prea mult.
Ce exercitii recomandati pentru inceput sa fac?
Am 1.83 dar as vrea sa ajung pe la 1, 87, deci nu pot sa trag si la picioare.
Am vazut multe exercitii pe site-uri de domeniu, dar nu stiu care sunt cele mai eficente (sa dea rezultate ) si mai usoare, ca sa le pot face de inceput.
Stiu cum sta treaba cu alimentatia si cu durata de repaus, cu exercitiile nu le prea am eu.
Inca ceva, as vrea sa imi construiesc in primul rand bicepsul si pieptul, in 2 luni credeti ca s-ar vedea un rezultat, daca as trage ca un incepator?
Mentionez ca in momentul de fata, am muschiul de la mana, bicepsul, foarte putin dezvoltat, iar piept nu am chiar deloc.

DAU FUNDA pentru cel care imi spune ce eexrcitii ar trebui sa fac, un link cu ele ar fi foarte util, si care imi raspunde la intrebarile puse mai sus.

12 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

In 2 luni = nesemnificativ.
Daca te apuci doar sa antrenezi 2 grupe ( biceps si piept ) mai bine, Nu.
Ori antrenezi tot corpul, ori NIMIC.
Auzi ca daca are 1.87 nu mai antreneaza picioarele, si ma rog, de ce?laughing

| SkaterBaa explică (pentru Wehes):

Am inteles ca daca faci la picioare nu mai cresti.

| Wehes a răspuns (pentru SkaterBaa):

Daca citeai si tu intrebarile anterioare pentru ca sunt cu zecile si chiar pe alte site-uri de specialitate, intelegeai ca NU influenteaza cresterea.

| EMike a răspuns:

Mergi la antrenorul din sala. Te va vedea personal si iti va spune ce fel de exercitii trebuie sa faci. Iti recomand abdomene, tractiuni si flotari + alergat pe banda. Eu asta fac.

| rhino50 a răspuns (pentru EMike):

Bai tu esti tampit? el a zis ca vrea sa puna masa musculara, pe piept si bicept(oricum asta nu se va intampla nu poti puna masa musculara la doar 2 grupe de muschi dar in fine)nu vrea sa slabeasca, tu il pui sa faca abdomene, tractiuni si flotari atunci pentru ce sa mai mearca la sala, iar daca tu esti un tampit care merge la sala doar ca sa nu fie acasa asta e dar nu-i indemna pe altii sa fie tampiti ca tine!

| M1Man a răspuns:

Eu spun ca dupa 2 luni de sala, daca acuma zici ca nu ai deloc piept, va fi mult mai vizibil si bratele la fel.Ca exercitii, mai bine mergi la sala si vezi ce fac altii si te iei dupa ei daca nu stii numic sa faci.Ce grupe lucreaza ei iti vei da seama.

| rhino50 a răspuns:

Asa si tu intelege ca nu ai cum sa pui masa musculara doar pe piept si bicept, stiu ca astea sunt cele mai indragite grupe de muschi, ori iti formezi tot corpul ori nimic, uitate la culturisti la bodybuilderi cati dintre ei ai vazut sa aiba doar pieptul si bicepsul dezvoltat sau doar picioarele dezvoltate.Decat sa mergi la sala si sa faci doar biceps si piept mai bine nu strica bani de abonament degeaba.
Si care e treaba cu ''nu pot sa trag la picioare ca nu mai cresc''.
De ce sa nu mai cresti? uitate pe site-uri de specialitate nu te lua dupa toti prostii, stiu ca asta ai auzito de la ceva prost ca si eu eram ''sfatuit''sa nu trag de fiare de catre invidiosi ca cica nu o sa mai cresc si merg la sala fac si picioarele de 1 an si ceva si am crescut normal.Asculta tu de sfaturile doctorilor si a celor din domeniu nu sfaturile tampitilor.

| SkaterBaa explică:

Nu am antrenor la sala si sunt baiat.

| BogdanBGD95 a răspuns:

In 2 luni o sa apara mici rezultate, dar nu cred ca o sa fie unele care sa te multumeasca. Probabil o sa capeti doar ceva forta in plus.

Exercitiile de obicei ti le recomanda antrenorul. Daca nu ai antrenor cel mai bine este sa faci exercitii clasice cu greutati mici(mici, in sensul de cat poti tu). Nu cred ca exista exercitii de inceput. Sunt exercitii clasive(de baza) si exercitii sau mai bine spus tehnici pentru avansati :D. Daca vrei pentru brate poti sa faci pentru biceps astea : http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-biceps.html

Asta pentru triceps : http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-triceps.html

pentru piept : http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-piept.html

Ar fii bine ca la inceput sa lucrezi toate grupele cate putin ca sa se acomodeze corpul cu efortul

| Linda03 a răspuns:

Eu iti spun doar ca prietena mea a inceput samearga la sala... insa a oprit-o sa ma creasca.

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru Linda03):

Sigur! laughing

| rhino50 a răspuns (pentru Linda03):

Alt prost, in primul rand de unde pana mea stii tu ca poate ''prietena ta ''a ajuns la limita maxima la care poate creste oricare ar fi prietena ta(dreapta ori stanga)si in al doi-lea rand ''prietena ta o fi mers sa slabeasca ori doar asa sa nu fie acasa, ce legatura are asta cu ce a intrebat omu ala?
Mai bune taci si lasate de viata!