| Emilian601 a întrebat:

Fundoi! Am auzit ca anumite grupe de muschi se lucreaza impreuna in anumite sesiuni de forta, de exemplu spatele cu triceps si pieptul cu biceps, mai multe detalii si despre celelalte grupe, in ce ordine se fac?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

In ce ordine vrei tu, incearca sa ti cont de urmatoarele lucruri :
- intai grupa mare apoi grupa mica
- combina o grupa mare cu o grupa miac care NU participa la antrenamentul ei ( ex. bicepsul participa al exercitiile pentru spate, tricepsul la cele pentru piept, etc. ) - de-aia se lucreaza piept + biceps
- incearca sa nu lucrezi grupe departate ( ex. umeri cu gambe ) din cauza pomparii sangelui in zona respectiva

| Dkgray a răspuns (pentru Cosmin86):

De ce esti impotriva combinarii spate/biceps respectiv piept/triceps? Eu ma antrenez in felul asta si ''intra'' foarte bine. La fel si multi pe care ii cunosc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dkgray):

Pentru ca majoritatea nu prea pot. Sa ma dau pe mine exemplu, dupa ce fac piept am tricepsii destul de obositi, impins cu priza ingusta ( exercitiul meu favorit ) nu pot sa-l fac, la flotari la paralele la fel, iar la extensii cu bara Z scad cel putin 30 % din greutate si nu simt la fel de bine ca atunci cand am tricepsul odihnit. Iar spate/biceps dintr-un motiv simplu, cand bag spate imi ocupa un antrenament intreg, nu mai am timp de biceps tongue

Acum depinde de la om la om, am incercat piept-umeri, piept-triceps si piept-biceps si singurul la care simt ca lucrez ambele grupe la maxim e piept-biceps.

La mine metoda preobosirii nu prea da rezultate happy

4 răspunsuri:
| CezaraCorina a răspuns:

Hei. Incerc de 20 de minute sa iti trimit un mesaj privat si nu pot. ( Tehnologie ieftina). Deci te rog, da-mi id de mess printr-un mesaj sau ceva, vreau sa discutam ceva anume! Multumesc