| uanna29 a întrebat:

Heeei!
Astăzi dau o probă de gimnastică la sport. Adică rostogoliri înainte, înapoi, din depărtat în depărtat..stat în mâini, știți și voi.
Și pentru că nu am mai făcut așa ceva de aproape un an..am zis să exersez pe o saltea ca să nu mă fac de râs la școală.
Am făcut o rostogolire, greu dar a ieșit, am făcut-o și pe a doua...dar când am ajuns jos, întinsă, am simțit cum mi-a trosnit tot spatele, gâtul, coloana..am stat jos câteva min de frică să mă ridic, dar m-am liniștit și m-am ridicat...am căutat pe net ce vreau să întreb acum dar nu am găsit nimic.
Deci aș putea să le mai fac?
Sau nu are nimic?
Îmi e frică ca data viitoare să se întâmple ceva mult mai rău.
Sfat?
Mulțumesc anticipat ❤️❤️

Răspuns Câştigător
| lZlJokerlZl a răspuns:

Cel mai bine este sa faci niste miscari de incalzire, gen ca la orele de sport :
-miscari ale capului(rotiri stanga-dreapta, aplecari in fata-spate si lateral)
-rotiri ale bratelor: cercuri mici si medii in fata, lateral si deasupra capului
-rotiri de coate si rotiri de incheieturi ale mainii
-rotiri de trunchi intr-o parte si in alta (miscarea e din sold, nu din spatele inferior)
-stransul genunchiului la piept
-fandari laterale

Dupa incalzire cand vrei sa te rostogolesti trebuie sa iti dai avant foarte tare dupa care imediat trebuie sa te prinzi cu mainile de genunchi pe care trebuie sa ii aduci la piept, trebuie sa stai cat mai inghemuita.
Sa nu iti fie frica ca nu se intampla nimic daca ai facut incalzirea, cel mai important ii sa iti dai avant tare la inceput asta ii cheia la rostogolire.

| uanna29 explică (pentru lZlJokerlZl):

Mulțumesc pentru sfaturi

6 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Asta-i din cauza ca nu faci o incalzire corespunzatoare, apoi faptul ca probabil tot timpul ti-l petreci stand pe un scaun sau in pat la seriale/filme.
Nu ti s-a intamplat nimic, nu ai de ce sa te temi. Probabil e si normal ca oasele sa-ti fi trosnit asa avand in vedere ca mai tot timpul probabil stai "lemn".

| melodrama a răspuns:

Eu eram sa-mi rup gatul cu prostiile astea.

| uanna29 explică (pentru melodrama):

Uff, fi mai atent

| nao13 a răspuns:

Încălzirea este esențială în orice activitate fizică. Fă-o mai cu frică dacă asta te face să fii mai atentă. Dacă nu te jenează sau nu simți nici o durere poți continua liniștită.

| uanna29 explică (pentru nao13):

Ai dreptate, mulțumesc că ți-ai răpit din timp să-mi răspunzi ❤️