| Rau_Viku_1992 a întrebat:

Hei TPU.spuneti-mi un program de antrenament pentru masa musculara dar sa dea rezultate... funda+vot

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Luni : piept + umeri
marti : spate
miercuri : pauza
joi : picioare
vineri : brate + abdomen

Incepi cu exercitii de baza si apoi cu cele de izolare ( eventual aparate ), pauze de 90-120 de secunde intre serii, sa obtii pompare maxima.

Si cel mai important : sa ai mai mult de 3 mese pe zi ( vreo 6 ar fi ideal ) bogate in proteine ( carne, branza, oua ) si carbohidrati ( cartofi, orez, quinoa, paste, etc. ). Fara asta nu faci mare lucru.

Si sa nu sari peste niciun exercitiu de baza.

| LyVVyU a răspuns:

Exista doua modalitati de a creste in masa musculara: varianta culturism si varianta pe care urmeaza sa ti-o prezint.

Varianta "Culturism" este metoda clasica pe care peste 99.9% din oamenii care merg la sala o folosesc. E varianta folosita de culturistii de top si cea popularizata de numeroasele reviste care comercializeaza suplimente.

Daca ai fost vreodata la sala cu siguranta stii despre ce e vorba: cateva exercitii pentru piept, cateva pentru brate, umeri, abdomen, spate… si daca mai ai timp si picioare. Trei sau patru serii pentru fiecare exercitiu, 8-12 repetari, etc, etc.

E aceeasi metoda pe care am folosit-o si eu cu succes pentru mai bine de 7 ani de zile. Diferite impartiri, diferite exercitii si diferite metode avansate precum serii descrescatoare, serii piramida, repetari negative, repetari partiale si multe, multe altele.

E metoda folosita cu succes de multi oameni de dimensiuni impresionante si e metoda care m-a ajutat sa cresc in greutate aproximativ 14 kg in primul an. E metoda pe care am studiat-o, am aplicat-o si am combinat-o multe ore in sala de forta, insa NU (mai) cred ca este cea mai buna metoda.

Cu siguranta o sa gasesti pe cineva in sala care jura ca aceasta e Calea si ca nu exista altceva mai bun. Dar sunt sigur ca o sa vezi si restul de 95% din oameni care arata la fel de slabi ca acum 2 luni, 1 an sau 3 ani chiar daca se chinuie si urmeaza cot la cot antrenamentul si sfatul mai mult sau mai putin necopt al persoanelor care au avut succes cu aceasta metoda.

Te afli si tu in aceeasi situatie? Ai urmarit aceleasi metode ca prietenii tai mai mari sau cele a culturistilor de top si nu ai vazut nici un rezultat? Esti la fel de subtirel ca inainte si nu stii de ce? Ai dat vina pe genele tale? Pe nutritia imperfecta? Sau pe faptul ca nu ai folosit suplimente?

Cu siguranta si astea au jucat un rol mai mic sau mai mare, dar cand 95% din oamenii nu au succes cu o metoda, crezi ca e vina genelor lor sau de vina e metoda? Dar totusi cum au reusit atatea persoane transformari uimitoare in ciuda esecurilor repetate cu antrenamentul de culturism si folosirea suplimentelor?

Vestea cea buna este ca exista si o alta metoda. O metoda in care nu numai ca adaugi carne pe oase mult mai rapid, dar te si poti folosi la ea in afara salii.

Nu vreau sa spun ca odata cu antrenamentul de culturism nu iti dezvolti si forta. Nici pe departe. Asta suna mai degraba a un mit creat de cei care au nevoie sa se consoleze cu faptul ca sunt slabi.

Chiar daca e posibil sa ai mai multa forta la acelasi volum de muschi, ceea ce vreau sa spun este:

Daca te asezi frumos in aparatul de umeri, setezi greutatea la 60 kg si reusesti sa impingi manerele pana sus, in viata reala probabil nu o sa poti ridica poate nici macar jumatate din aceasta greutate deasupra capului. In viata de zi cu zi sau in orice sport nu o sa ai fundul asezat si spatele fixat de ceva in timp ce ridici mainile desupra capului pe o traiectorie fixa. De fapt, in ciuda impinsului la presa si a flexiilor pentru picioare, a extensiilor pentru spate si a exercitiilor pentru biceps, probabil ca nici nu ai putea aduce cele 60 de kg la nivelul pieptului.

Chiar daca impingi 100kg la piept nu o sa poti sa lovesti nici macar pe aceeasi traiectorie cu acesi intensitate. Fara a avea o baza stabila, vei pierde o multa forta prin solduri, zona lombara si omoplati… si sa nu mai vorbim de viteza cu care lovesti, care e complet alta poveste.

Iar acesta e dezavantajul care ii afecteaza si pe cei 5% care au avut oarecare succes cu antrenamentul de culturism.

| marius123marius a răspuns:

Http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
tot tot tot ai aici daca ai si bani pentru suplimente iti garantez ca o sa cresti repede

| sNq a răspuns:

Poi este foarte simplu tine acesta ntrenament timp de 3-4 luni
1. Daca ai gantere fa cu ele intr-o zi 20 a doua zi 30 si tot asa din ce in ce mai mult asta pentru muschiipieptului si bratului
2. abdomene in fiecare zi la fel ca gantere azi 20 maine 30
3.La picioare la fel genoflexiuni azi 2- maine 30 si tot asa
Ma rog cred ca ai prins ideea si cv important sa iti alegi in fiecare zi o ora fixa ca de exp luni ora 12:00 pana la 13:00 sper sa te fi ajutat acest coment Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru sNq):

"Poi este foarte simplu", cand auzi pe cineva spunand asta ( in cazul asta tu ) e clar ca persoana respectiva e complet pe langa. Sportul asta este FOARTE COMPLICAT, dupa ani de practica si documentatie tot o sa vezi ca nu stii tot.

E cam stupid programul tau, pentru masa musculara si forta maresti GREUTATEA, nu numarul de repetari. Marind numarul de repetari, faci rezistenta, nu masa.

Si vezi ca nu ai zis nimic de alimentatie, care e cea mai importanta.