| CamileLikeus a întrebat:

Heii TPU! Am mare nevoie de ajutor! 1. Vreau sa scap de burtica si de grasimea de pe coapse (am incercat diete si sa fac abdomene si alte exercitii cu lunile si nu a mers)
2. Vreau sa fiu mai lata in solduri! Cum as putea face asta?

Funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Buna,
Cu abdomene NU scapi de grasimea de pe burta sau de pe coapse. ci doar tonifici musculatura din acea zona.
Nu poti sa slabesti doar intr-o singura zona, grasimea se arde uniform pe tot corpul ( deci si in zona respectiva ).

Pentru slabit ai nevoie de CARDIO : alergat, inot, bicicleta. Cel mai eficient e alergatul ( la sala, pe banda cu plan inclinat sau in parc sau pe stadion ).

Dieta e foarte importanta, dar NU multe fructe sau sa nu mai mananci seara, decat daca vrei gastrita si ulcer in cativa ani... mananca 4-5 mese pe zi, destul de mici si continand alimente sanatoase ( ex. piept de pui cu salata ). Scoate iaurturile ( oamenii care mananca un iaurt seara NU mananca sanatos si corect, iaurturi = porcarii procesate ), painea ( poti manca 1-2 felii de paine integrala ) si alte porcarii procesate ( ex. salam ). SI incearca sa mananci alimente cat mai putin prelucrate, salate de cruditati, carne fiarta, peste, lapte, branza, oua.

6 răspunsuri:
| loryiii a răspuns:

In primul rand as vrea sa incep cu 2laughing mai lata in solduri nu ar trebui sa iti doresti. de latit te vei latii cand incepi viata sexuala ( daca nu ai inceputo). Iar la 1 nu mai manca dulciuri si paine, nu mai manca nimic seara decat una doua grefe fara zahar, o lingurita de miere dimineata pe langa mancare maxim. pentru burtica e foarte greu mai toate persoanele au probleme in aceea zona, ar trebui sa faci cam 150 de abdomene in fiecare zi in serii de cate 3 sau 5 ( daca faci in serii de cate 3 inseamna sa faci 50 de odata deci e cam greu asa ca te sfatuiesc in serii de cate 5) eu fac sport de performanta, deci nu trece ziua fara minimum de abdomene, peste vreo luna 2 incepe sa se faca muschi chiar si la burtica, bine acum depinde si cat de mare este stratu de grasime. pe coapse alergat 30 de minute pe zi odata la 3 zile si flotari in numar cu abdomenele. Bine acu mie mi-e usor sa zic, da de facut e mai greu, trebuie o ambitie uriasa, ce sa zic bafta multa. scuze daca am facut unele greseli de ortografie, este din graba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru loryiii):

Ambitie uriasa si dezinformare. cu 150 de abdomene / zi se supra-antreneaza ( adica o sa aiba rezultate foarte slabe ) si isi forteaza coloana in zona lombara

| loryiii a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar la inceput face un numar mai mic, abia dupa un timp mareste si mai pune zece. cu 90 ar putea sa inceapa. Si daca le face in serii( adica cu pauze intre ele ) nu ar fi o problema... am cura asta de 4 ani de zile + exerciti de yoga( am mentionat ca fac sport de performanta ), si nu am nici o problema cu spatele sau ceva de genu. Oricum greseala mea e ca nu am spus si ca trebuie sa ia de la un nr mai mic, faza era ca trebuie sa ajunga pana la 150 dac vrea muschilet pe burta happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru loryiii):

Eu lucrez abdomenul o singura data pe saptamana, si anume :
- 4 serii a cate 20 de repetari cu 30 sau 40 de kg pe piept, depinde cum ma simt
- 4 serii la aparat, 20 de repetari
- 4 serii ridicari de picioare din atarnat, 15 repetari, cu o gantera legata de picioare.

Si am rezultate foarte bune. Daca antrenezi o grupa zilnic o sa faci supra-antrenament si obtii rezultate mult mai slabe decat daca o lucreazi de 1-2 ori pe saptamana.

| loryiii a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt total de acord, dar a mentionat ca vrea doar burtica si coapse, adica abdomene si genoflexiuni( care ar fi baza practic). Dar poate nu are aparate mai evoluate si face cum poate si cu ce are, poate nu merge la sala de exp. Deci oricum mersi pentru sfat sincera si eu o sa tin cont de el dar cred totusi ca o sa fac odata la 2-3 zile nu odata pe saptamana, mi se pare prea putin

| Cosmin86 a răspuns (pentru loryiii):

Un muschi are nevoie de 48 de ore pentru a se reface, daca este lucrat in aceste 48 de ore atunci se ajunge la supra-antrenament.
Deci odata la 2-3 zile e ok happy
Si se poate improviza, in loc de crunch la aparat se poate crunch pe podea, ridicarile de picioare se pot face si stand pe spate, cu mainile sub ceafa, etc. Important e sa lucreze muschiul ( si partea inferioara si partea superioara, ca majoritatea lucreaza doar partae superioara prin abdomenele clasice ).

Cu placere happy