| amaranth a întrebat:

Hello TPU! happy
Vreau sa slabesc si sa am un corp frumos si tonifiat.
Daca alerg in fiecare zi 3-4 km, genoflexiuni(50 deocamdata), abdomene (300),fandari e bine? Voi avea rezultate?
Vreau sa incep de saptamana viitoare sa sar si coarda sa fac si la bicicleta.
Ce exercitii imi mai recomandati?
Si ce ar trebui sa mananc?

19 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Este foarte bine asa! Recomand exercitiile cardio pentru reducerea stratului adipos! Sa ai grija si cu alimentatia.

| SimionAlexandru a răspuns:

Salutare happy Despre alimentatie, iti recomand sa mananci mancare sanatoasa (Salate, fructe, legume, supe, ciorbe, etc). Daca rezisti fara carne, e perfect happy Daca nu, e perfect in regula. Tu sti ce e cel mai bine pentru tine happy
Cat despre exercitii, ia o foaie de hartie, de preferinta o coala alba, mare, si schiteaza un calendar pe ea, de 30 de zile. Si in fiecare zi, seteaza-ti un anumit numar de abdomene si flotari. Iar la sfarsitul fiecarei zile, specifica daca ai dus la capat ce ti-ai propus happy Vei reusii.
Iti doresc mult succes. Sa ai o zi superba

| Sh4Dow a răspuns:

Nu... e total gresit, si voi de ce il incurajati ca e bine ce face. Nu e bine ca fugi atat la rezistenta. asta duce la pierderea masei musculare trebuie sa faci cardio dar nu de tip rezistenta, doamne. Daca faci HIIT e mult mai bine (HIIT'ul consta tot in alergare de exemplu incalzire 5 minute alergare usoara, 30 secunde sprint cat poti, iar 20 secunde alergare usoara si tot asa 6-10 intervale un antrenament de asta nu trebuie sa ia mai mult de 15 minute si trebuie facut nu mai mult de 2 ori pe saptamana.) si abdomene degeaba faci 300 normale daca nu le faci bine, fa variatii. mai multe tipuri de abdomene (poti gasi pe youtube) si + trebuie sa ai o alimentatie bogata in carbohidrati si proteine, nu te rezuma doar la abdomene si genoflexiuni nu o sa te faci cine stie ce doar cu atat, fa si tractiuni, flotari + ca faci in fiecare zi e total gresit, trebuie sa antrenezi abdomenul tot de 2 ori pe saptamana (muschii au nevoie de odihna, atunci cresc). Sper ca te'am ajutat ^^.

| hibrid112 a răspuns:

Este foarte ok ceea ce faci bine inteles asociate cu o alimentatie corecta. Insa 300 de abdomene, nu e ok deloc nu slabesti cu acele exerciti doar tonifici muschii abdominali si 300 sunt multe mai ales daca faci zilnic eu iti recomanda sa faci cate 3 serii a cate 20-30 maxim e mai mult decat suficent si doar de -2-3 ori pe sapt.Din cercetarile recente cica abdomenele afecteaza coloana nu stiu cat de adevarata e treaba dar eu iti recomand programu asta pentru. abdomen http://www.youtube.com/watch?v=y5LSbW5EfxU.Pe langa exercitile mentionate de tine mai poti sa urci/cobori scari(e foarte bun pentru abdomen) sau sa dai in sacul de box consumi multe calorii.Bafta sper sa fii fost de folos!

| KALASHER a răspuns:

Dupa parerea mea este total gresit!
NU iti recomand sa alergi 3-4km! Eu te-as sfatui sa faci HIIT(cauta pe net) Abdomene nu le faci simple, fa-le corect si dificile(sunt mai multe tipuri)
Doamne cand vad la unii ca nu ar trebui sa mananci carne...mai bine renunta la dulciuri,sucuri,patiserii,paine alba! acestea se numesc proteine simple!
Daca vrei sa ai rezultate ai nevoie de carbohidrati,proteine si grasimi(nuci, ulei de masline, peste gras)
Seara, inainte de culcare poti manca carne alba, branzica de casa, legume.De ce aceste alimente? Ele contin Caseina, au o absorbtie lenta deci arzi grasimi chiar si cand dormi!
Spor! big grin

| Andreea069 a răspuns:

Buna! Eu cred ca exercitiile sunt bune cat de cat, dar si mancarea conteaza. Uite poti sa incerci asta: http://www.click.ro/......43692.html Poate te ajuta!;)

| Andreea069 a răspuns:

Sau vezi si site-ul asta: http://www.divahair.ro/......ta_in_2013

| Neacsu_Irina_1992 a răspuns:

Heihappyeu sunt sportiva si iti pot spune ca sunt destul de bune exercitiilehappyin legatura cu mancarea cat mai sanatos (fructe, legume mai ales)si fara fastfood.dar ai grija totusi sa mananci fiindca ai nevoie daca faci sport
! nu incepe foarte tare sa nu faci febra muscularalaughing

| hibrid112 a răspuns (pentru Neacsu_Irina_1992):

Daca mananca doar fructe si legume clar v-a ajunge o leguma.Nu trebuiesc excluse dar elementu de baza este proteina, deci papa carnita si ouahappy lactate etchappy

| Neacsu_Irina_1992 a răspuns (pentru hibrid112):

Desigur..ma refeream la faptul ca nu trebuie sa lispesca din alimentatie pe langa alimentele de baza(lactate, carne etc)happy

| raluk27 a răspuns (pentru hibrid112):

Papa tu numai carnita, oua si lactate si cand iti intoxici ficatul si rinichii, mai vorbimhappy

| hibrid112 a răspuns (pentru raluk27):

Invata sa citesti si dupat fa un comentariu laughing am zis ca frunctele si legumele sunt ok dar sa nu uite de alimentele care formeaza baza unui corp armonios.Si sincer trebuie sa fi un tampit sa iti distrugi ficatu.SI da eu manac astea zilnic deoarece fac cu greutati poate de 2-3 ori cat tinehappy si crede-ma nu pot sa ridic daca ma indop numai cu fructe si legumelaughing(am precizat nu sunt excluse fructele si legumele)

| raluk27 a răspuns (pentru hibrid112):

"Daca mananca doar fructe si legume clar v-a ajunge o leguma." (si apropo, se scrie "va"). Da, trebuie sa fii un tampit sa iti distrugi ficatul in mod intentionat. Majoritatea o face involuntar, avand un regim alimentar bazat pe foarte multe proteine. Citeste pe net sau unde vrei ca ouale, de exemplu, consumate zilnic, afecteaza ficatul. E treaba ta ce si cat ridici, dar nu e ok sa promovezi ideea indopatului cu proteine. De fiecare data cand intreba cate unu ceva de fitness, "panaceul universal"- proteinele. Mai lasati-ma fratilor cu proteinele astea!

| SLideLO a răspuns:

Https://www.facebook.com/profile.php?id=234543670085007&ref=ts&fref=ts -eu am slabit datorita sfaturilor de aici. :)

| Directioner a răspuns:

Hey :) Presupun ca esti baiat, dar nu conteaza :3 Am si eu aceeasi problema : kilogramele in plus. Asa ca m-am hotarat sa caut pe net anumite diete si exercitii care m-ar putea ajuta.Eu tin de o luna acest regim si se vad rezultate foarte bune! :) Deci, am vazut si mi s-a spus ca dieta cu orez e foarte buna.Dar e putin cam drastica.Am vazut ca si dieta cu pepene rosu e buna.Dar si ea putin cam drastica.Asa ca le-am combinat si a iesit asta :
~mic dejun: lapte cu cereale+o felie de pepene/ lapte cu orez+ o felie pepene/ 2 felii de paine prajita+o felie pepene
~pranz: orez cu legume fierte+o salata/orez cu legume fierte+o felie pepene/ orice supa
~cina: orez cu legume+1-2 felii pepene/lapte cu orez+1 felie pepene/ compot de cirese/visine/orice/ pepene pana te saturi
~gustari: oua fierte, legume, fructe, poti sa mananci si niste biscuiti (doar 4-5 de pofta) dar doar de 3 ori pe saptamana :)
Cat despre exercitii : https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=cZnsLVArIt8 (asta a facut fratele meu, eu sunt fata si fac alte exercitii :D ) Bafta si sper ca te-am ajutat! :D

| Ionelaaaaaaaaaaa a răspuns:

Exercitiile sunt bune dar de alimentat maninca doar cei sanatos si ai grija nu exagera cu dietele caci nu duc la bine o spun din propria experienta

| Ciubotă_Andrei_1993 a răspuns:

Daca vrei te ajut eu doar adauga andrey09g la yahoomesenger si te ajut eu daca esti dispusa sa ai grija de sanatatea si organismul tau

| iam13sohigh a răspuns:

Eu fac atletism, și cam asta facem noi la antrenamente...și e foarte bine așa, din punctul meu de vedere. La mine sunt rezultate foarte bune, mănâncă sănătos...
Eu in fiecare dimineață, înainte de antrenament ( tu poți face asta înainte de a începe să alergi ) beau un shake de fructe...
Pentru a evita febra musculară ia o linguriță de zahăr înainte de antrenament, iar dacă faci febră musculară ia o aspirină big grin
Succes!

| hibrid112 a răspuns (pentru iam13sohigh):

Lingurita de zahar si aspirina e gresela frecventa a incepatorilor.Heloo trezitiva! Zahar? parca facceam sport, aspirina nici gand. Febra musculara se produce cand faci miscare dupa un timp in care ai fost sedentar sau in cazu sportivilor cand cresc muschii.Trece destule de repede dar nu cu ce a zis ea, merge o baie fierbinte, Un scu de lamaine cu miere si apa te revigoreaza (e creatina mea naturala) sau pur si simplu cui pe cui se scoate eu cand am febra tot am antrenez doar ca la o intensitate redusa!