| Smokey13s a întrebat:

M-am apucat de sala, nu am nici o luna, si dupa ce termin luna asta, m-am gandit sa-mi schimb alimentatia si sa renunt la mancarea nesanatoasa, grasimi si toate cele...Imi poate spune cineva care are putina experienta in asta, ce ar trebui sa consum, sa evit, si un program la sala bazat pe cresterea masei musculare? Nu vreau link-uri de pe net vreau doar niste pareri de la cineva care are ceva experienta in acest domeniu...

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

In primul rand daca vrei sa incepi ceva incepe din momentul asta... De ce trebuie sa astepti pana luna viitoare ca sa renunti la alimentatia nesanatoasa? cand poti sa incepi din clipa asta? Iti zic ca in general e un obicei sa tot zici "incepe de saptamana viitoare luna viitoare etc" indiferent despre ce e vorba.

Revenind la intrebarea ta. Mancare nesanatoasa inseamna in general sa renunti la prajeli si mancarea fast-food. Eu iti recomand s-a cam renunti si la paine.

Pentru crestere in masa musculara iti recomand sa mananci undeva la 5 mese pe zi, undeva la 1, 5-2g proteine pe kg corp si undeva intre 2500-4000calorii in functie de greutatea ta. Necesarul il poti calcula aici: http://www.shapefit.com/weight-gain-calculator.html

Carbohidratii in general poti sa-i iei din cartofi, orez, paste, legume si fructe iar la proteine iti recomand pestele, carnea de vita, curcan, (puiul ti-l recomand doar daca poti sa faci rost de pui ecologic de tara intrucat cel din comert este plin de substante si hormoni).

Programul la sala pentru cresterea in masa in general se axeaza pe folosirea greutatilor mari pentru a forta muschii sa creasca. Nu exista unul cel mai bun poti incerca mai multe programe. Ai aici un link cu o multime de programe pentru crestere in masa, poti incerca mai multe pana gasesti unul care ti se potriveste, http://www.muscleandstrength.com/workouts/muscle-building.html si nu uita de antrenamentul cardio (20-30 minute alergare sau bicicleta) dupa antrenament si stretching pentru a relaxa muschii.

BAFTA

2 răspunsuri:
| s3v3n7 a răspuns:

Totusi...
Nu crezi ca ar fi mai bine sa ii pui aceasta intrebare instructorului de fitness?
Ai primi un raspuns mai rapid si mai clar, dar na daca tu ai ales, mai bine un search pe google, si acolo gasesti tot pareri!
Mult succes la sala si sa fii un vandame jn. laughing

| Q69 a răspuns:

Problema este ca mancarea sanatoasa nu mai este nici ea asa sanatoasa
fructele, legumele sunt si ele umflate chimic
programe de alimentatie gasesti pe net plin..acum de tine si de bugetul tau depinde ce alegi sa mananci
mesele regulate si odihna conteaza foarte mult si sa nu uiti hidratarea
un produs natural si ieftin este soia care o gasesti in toate formele