| Park1Suin a întrebat:

Maine,la scoala, am evaluare la alergat.O s-a alergam destul de mult.Ami dati va rog cateva sfaturi despre cum ar trebui s-a alerg ca s-a nu obosesc prea repede, si totodata s-a alerg repede?
Dau funda si vot.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Am facut handbal mult timp, crede'ma ca stiu ce spun. Trebuie sa iti controlezi respiratia, inspiri pe nas, expiri pe gura, nu altfel. Daca vrei sa alergi in viteza, alergi pe varfuri, cu pasi marunti. Daca e vorba de rezistenta, pasii trebuie sa fie mai mari. Daca simti ca esti obosita, lasa mainile pe langa corp, astfel te mai poti odihni, in timp ce alergi. Sper ca ti'am fost de ajutor.

6 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Daca ai proba de rezistenta, in primul rand fara pic de antrenament nu te astepta sa mergi extraordinar indiferent de sfaturi. Controleaza-ti respiratia inspiri pe nas timp de doi pasi expiri pe gura timp de doi pasi. Ia-o usor, nu pleca prea tare pleaca la un ritm moderat, chiar daca ii vezi pe altii ca pleaca ca disperatii, tu pleaca usurel si incearca sa pastrezi un ritm constant pana la final. Ai grija sa nu mananci nimic cu macar 2 ore inainte de alergare ca sa nu ti se faca rau.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Controleaza respiratia, si totul va fi bine.

| dragos38 a răspuns:

Depinde,alergare de viteza sau rezistenta, daca e rezistenta trebuie sa alergi constant, sa nu alergi repede daca alergi 1000 m deci chiar pe ultima 100 de m poti mari putin tempul dar pana atunci las-o incet. bafta

| dragos38 a răspuns:

Depinde ce alergi daca alergi viteza e bine sa alergi rapid, daca este rezistenta trebuie sa pastrezi tempoul si ultimi 100 m sa-i alergi mai repede

| AlinnJe a răspuns:

Mergi repede dar nici foarte repde.astfel cel care va mrge repede va obosi repede si il vei intrece!

| Golofca22 a răspuns:

Respira pe gura si inspira pe nas