| Rooobi a întrebat:

Merg la sala de 5 luni si am facut ceva forme, la pipet, spate, triceps, biceps. Daca as lua pauza un timp as pierde formele? Stiu ca de ex daca nu faci abdomene un timp se depunde grasime pe abdomen si se duc patratelele.

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Depinde şi de alimentaţie. Dacă ai grijă la ce mănânci şi mai faci mişcare ca de exemplu alergat, mersul pe jos, etc, îţi vei păstra pătrăţelele.

Pa-pa.

| Rooobi explică:

Abdomen n-am si nici nu ma intereseaza am dat un exemplu ca asa am auzit. Eu vruiam decat sa stiu ce se intampla cu formele facute la piept, spate, triceps, biceps daca iau o pauza, adica se pierede putin sau mult din forme?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rooobi):

Ce inseamna "pauza"? daca iei 2-3 saptamani e ok, e chiar recomandat sa iei cateva saptamani pauza la 3-4 luni de antrenamente

daca vrei sa iei un an, nu e prea ok

| Rooobi explică (pentru Cosmin86):

Da in jur de 2-3 saptamani pentru ca plec in vizita la cineva in vacanta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rooobi):

E chiar recomandat. vezi sa mananci multe proteine in perioada de pauza

p.s. : eu mereu dupa o perioada de pauza cresc in forta ( oricum inainte de un concurs de forta, toti iau 2-3 saptamani de pauza, tocmai ca sa aiba forta maxima, sa fie refacuti 100 % )

| hibrid112 a răspuns:

Poti sa faci tu abdomene pana iti ies ochii, patratelel le mentii cu alimentatia adecvata...(de ce nu intelegeti odata abdomenele sunt exercitii de tonifiere adica intareste muschiul nici decum de definire.)

| A0kAnGeL a răspuns:

Iti vei pierde formele foarte putin deoarece corpul nu mai are acelasi tonus muscular daca nu mai faci exerciti si ce ai spus acolo despre abdomen nu e adevarat, daca faci abdomene nu arzi grasimea si daca nu faci ea nu se va depunde daca ai grija la alimentatie