| nicku92 a întrebat:

Proteinele, face de consumat? am in vedere, ca pentru forma fizica.
ca am auzit ca sunt daunatoare...

6 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Ce?

| nicku92 explică (pentru PinkPanther):

Ma refer..la preparatele.ce sunt puse in vanzare

| PinkPanther a răspuns (pentru nicku92):

Ok, deci din intrebarea de mai sus nu se intelege nimic.
Proteinele luate din alimente sau din diverse "prafuri" care se gasesc pe piata nu au ce rau sa iti faca. Cine ti-a spus ca sunt nocive nu stie despre ce vorbeste, e adevarat ca orice nucru nu e bun excesul, dar proteina din pudrele proteice tot din surse naturale se extrage (soia, oua etc), deci daca citesti lista ingredientelor o sa vezi ca nu are ce sa iti faca rau. Rau fac steroizii si alte medicamente pe care le iau unii doar ca sa puna masa musculara repede. Uite aici un blog cu multe informatii utile http://www.cristianmargarit.ro/

| Cosmin86 a răspuns (pentru PinkPanther):

Depinde, sunt si prafuri de proasta calitate, care au aspartam ca indulcitor, alea iti pot face rau. Recomand produsele avizate FDA.

| Zenithf a răspuns:

Daca consumi proteine in exces, creste riscul sa faci calculi renali sau biliari, guta. Daca doresti sa faci muschi, consuma alimente bogate in proteine, dar consuma si multe lichide, ca sa te asiguri ca elimini acidul uric rezultat din arderea proteinelor in exces.

| Cosmin86 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa "consumi" intai un dex, ca nici nu stii sa scrii.

Si de ce sa fie daunatoare? Tu consumi deja proteine