| bloodxplodeeee a întrebat:

Puteti sa mi explicati de unde fac bani proprietarii de echipe de fotbal?
am auzit ca sunt foarte platiti jucatorii de fotbal cu zeci de milione?
asa ca puteti sa mi explicati de unde fac atitia bani proprietarii de fotbal pentru a plati aceste salarii...

14 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cei mai multi bani se fac din publicitate,urmati de banii din televizari,bilete, bani de la uefa, vanzari de jucatori.

| evostyle7 a răspuns:

Cred că în principal de pe bilete. Să zicem că un stadion are o capacitate de 50.000 de locuri. Biletul să presupunem că e 5 euro. Doar din bilete, scot un profit de 2.5 milioane de euro pe meci. Mai sunt sponsorii, advertising-ul plus că patronii mai au şi alte afaceri profitabile pe lângă fotbal.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru evostyle7):

Daca la tine 5x 50.000 fac 2, 5mil euro e bun.

gandeste-te ca la meciurile din Romania maxim 5.000 de suporteri vezi pe orice stadion asta ar insemna vreo 25. 000euro. Intertinerea stadionului, nocturna si paza costa vreo 15.000 euro deci din vanzarea biletelor nu scoti mare ***. vero 10.000 euro cel mult...
Dar e bun daca tu faci 2, 5 milioane de euro. bine ca nu ai zis 2, 5 miliarde de euro copil cu 4 clase ce esti!

| evostyle7 a răspuns (pentru evostyle7):

250.000 euro. My bad.

| evostyle7 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Scumpete, mai uşor cu prejudecăţile.
By the way, greşisem şi m-am corectat, nu e uşor dupa 6 ore muncă la proiect şi încă 3 de învăţat pentru examen.
Anul 2 la facultate, încântat. :*

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru evostyle7):

Depinde acum si ce facultate daca e spiru degeaba.

cand ti-a dat rezultatu ala nu te-ai gandit un pic sa zici mama cat de mult se poate castiga maine imi fac si eu echipa si pe maidanul din spate strang lejer si eu 50.000 - 80.000 de spectatori si ma fac si eu milionar in euro asa peste noapte!

| evostyle7 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Nu e Spiru, relax. E a cincea pe ţară din categoria "universități de cercetare avansată și educație". Poţi afla foarte uşor care e daca ţi-am oferit documentaţia asta. Şi chiar nu m-am gândit, pur şi simplu, am avut un blackout. happy

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru evostyle7):

Universitatea Tehnica Cluj-Napoca? big grin

| evostyle7 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară Cluj Napoca.
Tehnica e pe 11 anul' ăsta. Poate te-ai uitat în anii precedenţi.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru evostyle7):

Mda eu am terminat o fac de real, de asta nu ai treaba cu numerele!

| evostyle7 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Am treabă cu numerele, şi încă destul de multă : conta, statistică, geometrie descriptivă, management, info aplicată, economie, finanţe, grafică asistată. Plus alte materii legislative şi cu specializare agricolă şi alimentară. Ain't easy...
Dar în fine, o seară faină.

| claudiucop a răspuns:

Sponsori, bilete, publicitate. daca ai vazut la meciuri sunt panouri pe teren cu diverse reclame. aia dau bani sa apara acolo in timpul meciului cand e audienta maxima. Dai fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai au multe afaceri tati asta e toata faza de exemplu daca Messi se duce la patron si ii cere 2 milioane de euro ala ii da imediat ca sa nu il piarda de la echipa pana la urma e un jucator de valoare.,

| Intruder19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Messi ala are si el un contract si poate pleca nicaieri pana nu i se termina contractul.