| Nitoi_Sorin_2002 a întrebat:

Recent am posibilitatea sa merg la un sport care m-ar ajuta in lupta de strada mai mult? judo sau karate? dau funda p.s vreau sa fie raspunsuri logice bine gandite nu (. karate logic.).

Răspuns Câştigător
| Ursulet2019 a răspuns:

Cel mai eficient stil de arte martiale pentru autoaparare este Krav Maga! Daca ai de ales dintre cele doua mentionate de tine judo este posibil ca pe strada sa fie mai eficien decat karatele.depinde si de stilul de karate(poate fi shotokan-mai mult pentru competitii sau kyokushin-full contact in lovituri)-poti citi pe wikipedia despre ele. Cat despre judo, este partea de lupta,, in picioare" din bjj(jiu jitsu brazilian), apoi se ajunge cu lupta la sol si devine bjj-din acest motiv este mai bun pe strada. Daca ai posibilitate practica le pe ambele deoarece este foarte important sa cunosti arte martiale-aat pentru autoaparare cat si pentru autocontrol si disciplina in general in viata! Sper ca te am ajutat!

| Nitoi_Sorin_2002 explică (pentru Ursulet2019):

Cum pot sa dau de tine mai am niste intrebari? ORICUM ESTI TARE RAU MERSII

| Ursulet2019 a răspuns (pentru Nitoi_Sorin_2002):

Ce intrebari?

| Nitoi_Sorin_2002 explică (pentru Ursulet2019):

Pai frate, gen eu nu-s bun la bataie tremur pnm clachez cand este vorba de bataie si credeam ca asta ma va ajuta un sport

| Ursulet2019 a răspuns (pentru Nitoi_Sorin_2002):

Orice stil de arte martiale te vor ajuta cu siguranta.

| Nitoi_Sorin_2002 explică (pentru Ursulet2019):

Stiu dar m-am gandit la o chestie daca fac gen 2 ani karate si 1 an judo, dar faza este ca prietenul ala al meu la box o zis ca are el un prieten la judo de 5 anii si nu are tupeu in el nu este in stare sa faca nici macar o miscare

8 răspunsuri:
| GulubuntzBudulush a răspuns:

AMbele. Insa cred ca primul m-am uitat la flinst

| Nitoi_Sorin_2002 explică (pentru GulubuntzBudulush):

Adica? ce vrei sa spui

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru Nitoi_Sorin_2002):

Ambele. insa cred ca primmul m-am uitat intr-un desen