| ZYZZ a întrebat:

SAL am 17 ani si m am apucat de sala....am 1.81 si 63 kg.Imi puteti spune o dieta pentru a creste in masa musculara? Si alte sfaturi.(fac de 1 luna).E bine sa iau proteine sau energizante gen xplode?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Mai bine bagi vineri umeri+abdomen, decat sa lucrezi piept de 2 ori.

Fa-ti un regim stabilit, 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, branza, oua ) fara asta nu faci mare lucru, sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp zilnic. Apoi mai ai nevoie de carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ), de grasimi sanatoase ( masline, nuci, etc. ) si de fibre vegetale ( legume, fructe ).

In sportul asta conteaza ( in ordinea importantei ) : alimentatie, odihna, antrenamnet, suplimente ( aici intra no-explode si altele ).

Energizante nu e cazul inca, dar ai putea lua un gainer, ceva cu 30 % proteine si 60 % carbohidrati, pana ajungi pe la 70-75 de kg si apoi schimbi cu un concentrat proteic, mai poti lua vitamine & minerale.

Iei suplimente in masura in care din alimentatie + suplimente asiguri cele 2 grame de proteina / kg-corp zilnic

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce program ai? Si ce mananci acum?

| ZYZZ explică (pentru Cosmin86):

Luni spate, marti piept, miercuri picioare, joii brate, si vineri piept..si de mancat mananc cam de toate..adica nu am un regim sabilit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ZYZZ):

Mai bine bagi vineri umeri+abdomen, decat sa lucrezi piept de 2 ori.

Fa-ti un regim stabilit, 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, branza, oua ) fara asta nu faci mare lucru, sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp zilnic. Apoi mai ai nevoie de carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ), de grasimi sanatoase ( masline, nuci, etc. ) si de fibre vegetale ( legume, fructe ).

In sportul asta conteaza ( in ordinea importantei ) : alimentatie, odihna, antrenamnet, suplimente ( aici intra no-explode si altele ).

Energizante nu e cazul inca, dar ai putea lua un gainer, ceva cu 30 % proteine si 60 % carbohidrati, pana ajungi pe la 70-75 de kg si apoi schimbi cu un concentrat proteic, mai poti lua vitamine & minerale.

Iei suplimente in masura in care din alimentatie + suplimente asiguri cele 2 grame de proteina / kg-corp zilnic

| Lavinia218 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa ai un regim bogat in proteine si carbohidranti. 3 mese principale (la aceleasi ore) + 2 gustari. Iar vizavi de antrenament: lucreaza la o singura categorie de muschi pe zi, de ex. luni-piept, marti-spate, miercuri-picioare, joi - biceps si asa mai departe. Este foarte important ca muschiul sa se odihneasca, daca vei forta muschiul prea mult vei avea o mare surpriza ..aceea de a nu creste deloc.
Iar vizavi de proteine, trebuie intai sa aflii de anume iti trebuie tie in functie de ce tip esti endomorf, mezomorf sau ectomorf.
Si aminoacizi sa iei ajuta foarte mult.
Intreaba instructorul de la sala de proteine, cam ce ar trebui sa iei. daca nu te ajuta intreaba de asemenea baietii care merg la aceeasi sala cu tine. (cele din zer sunt insa cele mai bune).
Inca ceva...sa nu faci prostia sa iei steroizi nici orali nici injectabili pentru ca : iti distrugi ficatu si toate cele, acnee in floare, risc de sterilitate si ipotenta, dupa ce opresti administrarea scazi tot ( apa, caci asta fac steroizii ...nu iti cresc muschii cu N cm peste noapte.e doar depunere de apa ) + inca multe alte dezavantaje pe care le poti afla usurel cu un search in google.

Mult succes iti doresc!
P.S. Scuze daca am avut greseli in scriere, sunt la servici si am scris in graba.

| Lavinia218 a răspuns:

Ahh uitasem SOMNUL este EXTREM de important de aemenea!

| IonutRonaldo7 a răspuns:

Sall. Si eu am 17 ani si 1. 80cm, da am 69 de kg. Inainte sa ma apuc de sala aveam 60 de kg(fac de 1 an sala). Comanda de pe net proteine total mass 4200 si iale inainte de sala si dupa si o sa te ingrasi. dar trebuie sa tragi tare si la sala.
Succes

| ZyzZe a răspuns:

Daca iei proteine... nu te mai ingrashi dar. ficatul ce mai face? inainte de sala cam cu 2 ore poti manca fructe legume... este foarte buna putina nuca si branza dulce sau carne si de preferat este sa te feresti de zahar,. suc cu acid, cartofi prajiti si o sa vezi ca la sala ai alta forta si alta rezistenta decat cu proteine (FUNDA? )

| Cosmin86 a răspuns (pentru ZyzZe):

Alt copil mic laughing

inainte de sala consumi carbohidrati complecsi, cu absorbtie lenta ( orez spre ex. ) + proteine ( piept pui, curcan, etc. ).

Zi mah, stii ce sunt proteinele? Sau comentezi doar sa te afli in treaba?

| ZyzZe a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba mwie decat sa vorbesti aiurea big grin mai bine informeaza-te tata e preparator fizic cica orez laughing) trebuie sa mananci consistent inainte de sala

| ZyzZe a răspuns (pentru Cosmin86):

Te intreb si eu de curiozitate ai facut sala? tata e preparator fizic adica se cam pricepe... laughing) si inainte de sala tu mananci orez laughing)? trebuie sa mananci consistent... laughing nu orez

| Cosmin86 a răspuns (pentru ZyzZe):

Da, am cativa ani de sala. Nu doar orez, orez cu piept de pui, 200 de grame de pui si aprox. 350 de grame de orez, adica proteine si carbohidrati cu absorbtie lenta.

Si Branch Warren ( unul dintre cei mai hardcore culturisti din lume ) consuma orez cu muschi de vita inainte de antrenament.

Lasa-ne cu fructe si legume, alea se consuma intre mese, eventual seara, in niciun caz inainte de antrenament.

| UMadBrah a răspuns:

NU LUA PROTEINE! de la proteine poti sa :1)te ingrasi dupa ce te lasi de sala
2)daca faci pauze o sa iti scada mult forta
3)Poti face cosuri sau sa devi paros(rar dar se intampa)
Si daca faci de o luna nu are rost..inca nu sti sa faci exercitiile corect...mai stai cateva luni(1/2)daca vrei sa iei proteine...Dar nu iti recomand

| Cosmin86 a răspuns (pentru UMadBrah):

Serios? Asta spui din experienta ta de ani de zile? laughing

Eu folosesc de ani de zile si nu am avut niciunul din efectele alea, din contra, am slabit cand m-am lasat de sala o perioada mai lunga de 1 an si forta era aproximativ la fel.

Vezi ca le confunzi cu steroizii, mai documenteaza-te

| Cosmin86 a răspuns (pentru UMadBrah):

Hai mah copil mic, spune, ce sunt proteinele? Stii ca si tu folosesti proteine ZILNIC? Hai, spune ce stii despre ele, de dai asemenea sfaturi