| Suleiman a întrebat:

Fac sala si m-am angajat, am program de la 7 la 4 ce program de nutritie mi-ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| erkeon a răspuns:

Nutritia depinde de organismul fiecaruia dintre noi,uni au metabolism rapid deci nu conteaza ce si cat mananca deoarece nu iau in greutate sau ceea ce iau este insignifiant,dar daca esti mai grasut sau sti ca iei repede in greutate daca nu esti atent la alimentatie recomand o masa bazata pe cat mai multe proteine pentru a hrani masa musculara in fiecare dimineata,proteinele se gasesc in carnea rosie de vita, miel, oaie o cantitate mare de proteine o contine si carnea alba pui, peste sau cea ''albastra'' de peste oceanic, desigur nu trebuiesc prajite in ulei ci preparate la gratar.Branza de vaci(slaba) ouale consumate fierte sau crude in nicun caz prajite,ficat de pui sau porc consumat fiert sau la gratar,fara ulei,struguri stafide in cantitati mai reduse pentru ca au un continut bogat in lucide cat si legumele de tip mazare ciuperci,spanac, conopida, praz, usturoi, varza.La pranz recomand ceva de ''mijloc'', o masa bazata pe carbohidrati si proteine piept de pui la gratar cu garnitura de cartofi, in nicun caz prajiti.Seara,cum tu ai zis ca lucrezi de la 7 la 4 imi imaginez ca nu poti fi la sala mai devreme de ora 17:00-18:00 antrenamentul ducand undeva in jur la o ora jumate 2. deci seara cand ajungi tu acasa este bine sa nu mananci deoarece organismul tau inloc sa se odihneasca dupa antrenament va procesa mancarea consumata de tine.Iti recomand o proteina cu absortie rapida, un supliment alimentar, in functie de bugetul tau poti gasi aici:http://www.megaproteine.ro/Proteine/
Eu ti le recomand pe cele de la ON(Optimum Nutrition) sau Dymatize. Sper ca te-am ajutat bafta in continuare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru erkeon):

Doua chestii :

1. dupa antrenament e FOARTE IMPORTANT sa mananci, e chiar CEA MAI IMPORTANTA masa a zilei
2. antrenamnetul dureaza maxim 1 ora. Daca stai 1 ora jumate - doua = antrenament ratat

| erkeon a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin,sunt antrenamente si antrenamente, probabil lucrezi cate o grupa musculara pe zi si asta duce undeva la o ora, sunt antrenamente pentru definire care presupun 3 grupe de muschi odata, de exemplu cel facut de mine presupune sa incep saptamana cu picioarele, iar urmatoarea zi pieptul bicepsul si tricepsul.Este un program propus de nutritionistu meu.
2. Avand aceas problema ca el, ajung acasa pe la 4 mananc, si ajung la sala la 5 antrenamentul meu cum tine cate o ora jumate 2, ajung acasa la 8 si sa mananc dupa acest antrenament oricat de lipsita de calorii ar fi masa mea organismul o sa lucreze la digerarea alimentelor in timpul somnului inloc sa se odihneasca, de aceea am recomandat proteine pentru ca si eu folosesc la recomandarea nutritionistului meu. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru erkeon):

Nu exista antrenamente de "definire" ( decat cel mult adaugi cardio, daca nu faceai deja), definirea se face prin alimentatie.

O grupa o ora? Exclus. o grupa mare ( piept, spate, etc. ) 30-40 de minute si o grupa mica ( biceps, triceps, etc. ) 15-20 de minute...

La ce ora te culci? Daca te culci la 3 ore dupa ultima masa digestia s-a terminat si organismul nu mai se ocupa cu digerarea alimentelor in timpul somnului.

5 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Iti recomand sa-ti iei la tine un pachet cu mancare, fie o casoleta cu un piept de pui la gratar cu niste orez fiert sau ceva de genul asta si batoane proteice

| LeMousiqe a răspuns:

Depinde,ești băiat sau fată.