| SmokeAir a întrebat:

Sall
Sunt baiat am 1.78 si 56 kg si as vrea sa pun putina masa musculara.
Imi puteti recomanda un program cu mese,exercitii, gustari etc
si mai ales pentru piept deoarece nu pot face multe flotari asta insemnand max 10 dar am o forta destul de mare in raport cu cat sunt de mare.
Si daca alerg dimineata sa zic 30 de min poate scadea masa musculara?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NeculaiIOfficial a răspuns:

Sa iti spun povestea mea...
Eram in clasa a 6-a si nu aveam cine stie ce forta in mine, asa ca mi-am luat inima in dinti si am facut primele mele flotari (15 la numar) fara oprire, am progresat am ajuns sa fac cate 50 in clasa a 8-a, pe langa forta uluitoare pe care am dobandit-o, am pus si masa musculara mai exact pectorali si putin spate (s-a accentuat putin v-ul).
Apoi am gasit o metoda mult mai eficienta, am ajuns sa fac cate 150 de flotari fara oprire intr-un timp extrem de scurt, si anume :
Faci 2 serii de cate 5 flotari (daca esti incepator) apoi la a 3-a serie faci cate flotari poti fara oprire.
In a doua seara faci 3 serii de 5 flotari.
In a treia seara faci 3 serii de 10 flotari.
Si tot asa, o sa vezi ca munca ta o sa dea roade.

| greyhound a răspuns (pentru NeculaiIOfficial):

S-ar putea sa-ti zgudui principiile de antrenament dar ia aminte la ce-ti zic :
- flotarile sunt aproape inutile cresterii musculare, in cel mai fericit caz poti avea mici rezultate in primele 3 luni si un tonus bun
- muschii spatelui sunt intr-o atat de mica masura folositi in executarea flotarilor incat e putin probabil sa ti-i dezvolti
- principiul cresterii in masa musculara nu sta in cresterea numarului de repetari si super-serii si cu atat mai putin in antrenamentul zilnic

| SmokeAir explică (pentru NeculaiIOfficial):

Multumesc pentru raspuns o sa pun in aplicare antrenamentul tau si sper ca o sa se vada si ceva rezultate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NeculaiIOfficial):

Forta uluitoare de la flotari?

copil mic...

| NeculaiIOfficial a răspuns (pentru Cosmin86):

Copil mic? inseamna ca nu stii nimic despre flotari.
Flotarile sunt cele mai bune exercitii cand vine vorba de forta.
Ion Oncescu face cate 200 de flotari pe serie, crezi ca a dobandit forta din ridicari de gantere?
Si tractiunile sunt foarte importante, aici nu vorbim de aspect ci de forta, mai bine casca ochii inainte sa raspunzi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NeculaiIOfficial):

1. Ion oncescu cand facea atatea flotari zicea ca a obtinut REZISTENTA de la ele ( vrei sa-ti dau copy/paste din interviu sa vezi? )

2. da, din gantere, are si poze pe net ( daca esti prea lenes iti caut eu ) si din alte exercitii IZOMETRICE

3. de ce-mi dai exemplu pe Oncescu daca NICI MACAR NU AI CITIT ce-a zis si cum se antreneaza?

Forta facea prin izometrie si alte exercitii.

Pentru cultura ta :

- multe repetari = REZISTENTA
- forta = greutate mare si PUTINE repetari ( gen 3 flotari cu o greutate mare legata de tine )

Mai citeste articolele respective, daca nu iti dau eu copy/paste din interviul lui.

| NeculaiIOfficial a răspuns (pentru Cosmin86):

Greutate mare = febra musculara din primele 10 repetari.
Daca eu am capatat forta de la flotari si tu imi zici ca nu e asa vrei sa te cred pe tine sau pe mine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru NeculaiIOfficial):

Si? Febra musculara = antrenament BINE FACUT

Eu mereu cand nu fac febra caut sa fac schimbari.

Ai facut o rola forta de la flotari, la flotari lucrezi piept si triceps. La ce-ai facut forta, la impins haltere?

Cum stii ca ai forta? Tu ai REZISTENTA, nu forta, ca poti sa faci multe flotari, e cu totul altceva.

P.S. : facem o proba de forta oricand, eu nu am m-ai facut flotari de vreo 5 ani si totusi ma antrenez cu Valahu si astia, il stiu si pe Oncescu, am fost si la el la sala ( da, are SALA omul )

| Cosmin86 a răspuns (pentru NeculaiIOfficial):

P.S. : http://www.cancan.ro/......08247.html

Uite ce gantere, bile de fier, bari de tractiuni, extensoare si altele mai are prin casa.

Doar nu erai serios cand spuneai ca a facut din flotari si ca "tu crezi ca a facut cu gantere" si omul doarme cu ganterele langa pat =))

Ori te apuci de sah ori faci sport serios, tu acum esti un copil mic care viseaza la forta din flotari, PUNCT

p.s. : alt articol cu poze : http://www.libertatea.ro/......78274.html

9 răspunsuri:
| T0nny a răspuns:

Salut. In primul rand depide foarte mult de varsta si stilul tau de viata (sedentar/activ/foarte activ). daca ai sub 16-17 ani nu iti recomand sa te duci la sala.
In al 2-lea rand exercitiile cu greutate propriului corp nu iti dezvolta masa musculara (adica foarte putin, pana cand greutatea ta va deveni usoara pentru muschi). Pentru a creste in masa ai nevoie de exercitii cu greutati, care nu sunt indicate daca esti in perioada de crestere.
3 la mana, Alergatul nu te ajuta la cresterea in masa doar te ajuta sa slabesti (ceea ce nu este cazul) si iti tonifica anumite grupe musculare.