| AlexutzuuAlexx a întrebat:

Am 14 ani aproximativ 1.65 Si vreau sa merg la Sala Nu prea vreau sa fac biceps... vreau mai mult abdomen si pectoral... Oare este bine sa ma duc. propo Fac si Volley de 1 an si jumatate! Vreau sa stiu ce imi recomandati. Sa ma duc sau sa nu ma duc.

Multumesc Anticipat

14 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Mai astepta sa cresti putin si pormo. macar 1.75

| Voidwithin a răspuns:

Frate daca te duci faci toate grupele nu doar pectorali cum crezi ca o sa tragi mai tare la piept daca nai umeri sau biceps?

| Wehes a răspuns:

Din ce am citit esti unul dintre multi altii care vor sa mearga la sala pe timpul vacantei scolare, sa fie ''musculosi'' in timpul scolii.
De stiut : In 1 luna nu obtii nimic.
Daca faci doar 2 grupe mai bine stai acasa, sincer.
La sala lucrezi toate grupele nu 2-3.
Ramai la volei inca 1-2 ani si pe la 16 daca chiar iti place, sa te apuci serios de sala.

| Mikhtarian a răspuns:

Stai cuminte, la 14 ani nu e bine momentan.
Poti incepe de la 15-16 ani, desi tot e devreme.
Poti afecta cresterea, abdomenele fa-le acasa, fa-le in numar cat mai mare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Poti afecta cresterea cu sala? poti argumenta prostia asta?

| WithoutName123456789 a răspuns:

Este o idee foarte buna, in plus faci sport deci te mentii in forma si sanatos.

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Du-te linistit. si daca te duci la sala, te duci sa lucrezi toti muschii. nu doar abdomen si piept. big grin

| Deriol a răspuns:

Deci, tu nici macar n-ai 16 ani, nici macar n-ai 1.75 inaltime, si vrei la sala?, renunta iti zic eu, parerea mea este sa continui cu voleiul pana pe la 16-17 ani si apoi du-te la sala, crede-ma, iar daca vrei sa te apuci intr-adevar de sala, trebuie sa lucrezi toate grupele de muschi nu doar pectorali si abdomen, ca sunt sigur ca le vrei doar pe astea 2 ca sa te dai mare ca ai "patratele", piept dar sa stii ca nu-i asa usor.

| AlexutzuuAlexx explică (pentru Deriol):

Stiu pe cineva care s-a dus la sala tot de la 14 ani, si avea 1, 65 cam asa
si acum trece in clasa a 10-a are aproape un 1.80 si... E Ditamai matahala.laughing

| Deriol a răspuns (pentru AlexutzuuAlexx):

Depinde de fiecare persoana.

| FloriNk a răspuns:

1. Daca faci sala trebui sa faci biceps+triceps
2. Daca nu faci biceps-triceps nu ai forta
3.Greutatea iti afecteaza coloana doar la greutate mai mare decat cea pe care o ai tu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru FloriNk):

Serios? trebuie sa faci biceps+triceps? altfel nu ai forta?

esti doar un copil mic, nu?

| auroraadely a răspuns:

Buna eu cred in primul rand ca nu ai cum deoarece nu ai 18 ani dar sa stii ca nu e rau sa arati bine deci cred ca ar fi idee foarte buna deoarece esti si baiat deci merita incercat mult succes daca ti-am fost de folos ma bucur foarte mult pa!happy

| andreiosman a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci pentru 14 ani sicorpul tau daca te vei duce la sala va creste foarte mult.