| Valleriu_Feleaga_1999 a întrebat:

Sallut as vrea sa ma apuc de sala am 14 ani si nu stiu daca e bine adica eu sunt genul de om care mananc foarte mult fast food, seara si degeaba nu ma ingras... si as vrea sa stiu daca pentru sala de forta e mai bine sa fi slab sau sa ai putina slanina

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti constitutional slab, faptul ca mananci fast-food te face sa slabesti si mai mult, din cauza toxinelor. daca vrei sa te ingrasi, mananca mancare gatita, 2-3 portii de ciorba cu carne si legume, mancaruri pe baza de carne, legume si orez sau paste, dar gatite in casa, fara conservanti, coloranti, potentatori de arome. sala o vei face dupa 16-17 ani, cand vei fi suficient de bine dezvoltat. pana atunci practica inor, handbal, volei, sporturi care te fac sa te dezvolti armonios.

| Valleriu_Feleaga_1999 explică (pentru Brigaela):

Am facut lupte, judo, karate, fotbal [ si in prezent fac ] handbal, atletism si dansuri

| Brigaela a răspuns (pentru Valleriu_Feleaga_1999):

Luptele, judo, karate, fotbal, dansurile sunt niste sporturi care nu favorizeaza nici cresterea in inaltime, nici greutatea.

| Valleriu_Feleaga_1999 explică (pentru Brigaela):

Pai am 14 ani si am 1.70 laughing cred ca sunt destul de inalt si ce sport favorizeaza greutate app am uitat sa specific ca sunt ectomorf pentru cine stie ce inseamna

| Brigaela a răspuns (pentru Valleriu_Feleaga_1999):

Nu esti deloc prea inalt. Si eu la 14 ani aveam 170 cm si sunt femeie, iar inaltimea mea actuala este 173 cm. Sotul meu, pe de alta parte, care este un barbat destul de inalt (188 cm), avea la 14 ani 185 cm. daca nu ai avut explozie si vei avea explozie, poti depasi 180 cm, deci vei avea o inaltime medie. daca ai avut explozia, vei ramane undeva sub 175 cm, adica sub media barbatilor adulti.

| Nickname1890 a răspuns:

Niciodata nu e bine sa ai slanina, indiferent de activitatea pe care o faci. Iar un punct din care ai putea incepe este sa renunti la fast-food.

Parerea mea este ce la varsta asta mai bine te apuci de un sport care sa-ti placa decat de sala de fitness. Te vei dezvolta mult mai frumos atat fizic cat si psihic.

| greyhound a răspuns:

1. dezvata-te de fast-food; maxim o data pe saptamana e ok
2. ca nu te ingrasi acum nu inseamna ca nu o sa te ingrasi niciodata oricat si orice ai manca, si oricum pana la ingrasare mai sunt niste belele cauzate de mancarea de tip fast-food
3. statistic vorbind, endomorfii (grasunii) sunt mai predispusi catre o masa musculara bine dezvoltata fata de celelalte tipuri somatice
4. Nu te duce la sala la 14 ani! Fa un alt sport, sala las-o pana dupa 18 ani

| cristi1505 a răspuns:

Du-te la sala fara niciun fel de problema.Lasate indrumat de un antrenor si el iti va spune tot ce trebuie sa stii.

| soaitamarius a răspuns:

1.Nu mai manca de la porcariile alea de la fast-food. 2. Daca ai un pic de slana masa musculara se pune mai usor DAR daca esti mai slab muschii o sa fie mai bine definiti deci e un avantaj la amandoua. Slana daca vrei masa musculara si mai slab daca vrei sa ai muschi definiti. Sper ca te-am ajutat da si o FUNDA. Si lasa fast-foodu. Numai bine. Salut

| loorentzoo a răspuns:

Poti sa te apuci linistit de sala si sa faci ce exercitii vrei u dar fara genoflexiuni cu haltera pe spate si fara umeri cu haltera deasupra capului( in princiupiu fara sa ridici greutati deasupra capului) deci te limitezi cam 10maxim 15 la suta din cepoti face intr o sala de forta, asta pentru a nu ati afecta cresterea. 2 incerca sa eviti exercitiile care iti izoleaza muschii adica aparatele si cele cu cabluri, pentru a creste in masa muscula este indicat sa folosesti greutati libere care antreneza si muschii secundari exercitiului pe care il faci de ex cand faci peipt impins din orizontal cu haltera intra si tricepsul si asa si cu alte exercitii. Este f bine ca esti slab astfel o sa se vada ff bine si mult mai repede rezultatele o sa fii definit o sa se vada venele frumos si etc nu te mai lua dupa altii care zic ca e bine sa fii gras pentru ca nu e asa daca o sa te uiti la concursuri de culturism nu au mai deloc grasime e numai pielea peste muschi. si faza ca nu te ingrasi ca bagi mec in tine sau alte prostii e datorita varstea ia incearca peste 10 ani sa faci la fel sa vedem daca tot asa nu te in grasi? cam slabe sansele crede ma asa eram si eu