| Pruna_Albert_1989 a întrebat:

Salu TPU! Deci, am 12 ani jumate, 1.64 cm inaltime, aprox. 58-59 kg si m-am apucat de sala de 1 luna si 2 saptamani. Stiu ca sunt cam mic dar nu ma afecteaza la ceea ce fac eu.
Faza e ca merg doar 2 day/ week si e cam naspa. uitati programul meu, o parere, sfat?:

Acasa :
Luni: 5x20 genoflexiuni
3x16 flotari/simple
Tot asa pana sambata.

Iar sambata fac la sala biceps/triceps si abdomen + cardio 10-12 min pe final
4 serii / 20 repetari, cu greutati (la aparate) cu care reusesc sa fac atata.
Si duminica picioare, piept, spate. Serri 4 repetari 20 si cardio 10-12 min.

Ce ziceti? Cam in cat timp ar da ceva rezultate?

Ce sa mananc? E bun programul, sfaturi etc.
Funda

Răspuns Câştigător
| presus a răspuns:

Concentreaza-te mai mult sa scazi 4-5 kg, lasa-ti o zi pentru Cardio + Abdomen, banuiesc ca ai putina burtica. Ti-ai facut un program care nu te ajuta la nimic, nu o sa observi rezultate. Ai combinat urat grupele mari intr-o zi (piept+spate+picioare), nu este bine. Intr-o zi, poti face Piept+Biceps, in alta zi, poti face Spate+Triceps, iar Picioarele le bagi in ziua de Cardio+Abdomen (3 zile/saptamana). Nu incerca sa faci cu greutati exagerat de mari la aparate, nu sta mai mult de 1 ora la antrenament (inca esti prea tanar). Mananca mese bogate in proteine (oua, branza, carne rosie, carne de pui) si cu putini carbohidrati, mananca des, dar portii mici (cat sa nu-ti fie foame). Hidrateaza-te cu minim 2 litri de lichide pe zi (apa, lapte), si poti adauga unele gustari intre mese (fructe). Sa nu uiti de odihna, 8 ore de somn pe noapte. Spor!

| Pruna_Albert_1989 explică (pentru presus):

Mersi! Dar sa stii ca respectand programul meu, a dat rezultate destul de vizibile la biceps/triceps si usor vizibil la picioare.
O sa fac ceea ce ai zis tu., poate se vor vedea rezultate

| Pruna_Albert_1989 explică (pentru Pruna_Albert_1989):

Ca sa stii, o sa ma duc trei zile pe saptamana si voi face:
Picioare/Abdomen+Cardio
Biceps/Piept
Spate/Triceps
Dar de cele mai multe ori ma voi duce de doua ori pe saptamana si am grupat asa grupele de muschi:
Biceps/Piept+Abdomen, serii 4, repetari 15, la abdomen fac 20.
Triceps/Spate/Picioare, serii 4, repetari 15.
Greutatile sa fie potrivite, cu care pot sa execut atatea repetari si atatea serii, pauza intre serii de 60-70 de secunde.

Alimentatia, va fi gen cum ai zis tu.
Eu cred ca se vor vedea rezultate destul de vizibile fata de cum arat acum si cum voi arata in 3 luni.
Ce zici?

| presus a răspuns (pentru Pruna_Albert_1989):

Bineinteles ca o sa ai rezultate, dar nu spectaculoase. In sportul asta trebuie sa ai rabdare si ambitie. Este ok programul, dar cand mergi 2 zile pe saptamana, nu fa in a 3-a zi Triceps+Spate+Picioare, doar Spate+Triceps. Picioarele si Spatele sunt doua grupe mari, inca nu poti sa le combini, esti incepator. In plus, cand alergi pe banca, iti lucreaza si muschii picioarelor.

5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Aceasta dieta este mai usor de tinut, ea permite consumul de paine, carne slaba(doar fiarta sau la gratar), fructe proaspete si branzeturi.

Mic dejun: o ceasca de cafea neindulcita, 2 felii de paine prajita.

Pranz: piure de legume fierte la discretie: 100g de carne de pasare la gratar, doua felii de paine, un mar sau un kiwi.

Gustarea: un iaurt degresat in care se adauga 2 picaturi de lamaie.

Cina: supa de legume, 100g carne de pasare la gratar sau doua oua fierte tari.

O data pe saptamana ouale se pot inlocui cu branza slaba(daca simtiti nevoia)

P.S Cu aceasta cura am slabit 7 kg in 3 saptamani happy. M-a ajutat foarte mult si mi-am schimbat modul de viata!

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Nu mai face spate. O sa te opresti din a te inalta.