| alex251 a întrebat:

Salut, acum 9 luni mi-am luat un set de gantere am gasit cateva video-uri pe net si m-am pus pe treaba 3 zile pe saptamana timp de 9 luni rezultatele se vad am slabit si am facut piept..patratele,dar acasa e acasa, ce ziceti daca merg la sala (doar 2 luni pot) sa incep ca incepator sau sa intru direct la o rutina mai grea 9 luni de tras acasa echivaleaza cu macar 4 la sala...voi ce ziceti?

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu exagera....greutati mari, masa..greutati mici serii multe fibrare!

| Adrianetc a răspuns:

Daca te gandesti sa faci sala de forta, ar trebui sa stii ca trebuie sa-l faci constant ceea ce necesita bani si timp. Daca te duci doar 2 luni, 3, sau doar 4 iar apoi nu te mai duci, nu o sa realizezi nimic, de ce? sa zicem ca in acele 2-3 luni lucrezi intens si te dezvolti putin, insa dupa ce nu mai lucrezi cu aceleasi greutati, corpul tau se adapteaza iar la greutatile de acasa iar muschii vor revenii la marimea initiala.Ca sa faci sala, iti trebuiesc bani, si timp, degeaba faci de 3 ori pe saptamana, trebuie de 5. Daca nu ai bani si nici chef sa te duci de 5 ori, lasa-te de idee.Ca sa se vada schimbarea si sa se si stabilizeze muschii cumva. trebuie sa faci 1 an lejer sala si intens, pentru dezoltare musculara trebuiesc greutati mari 8-10 repetari. si un program bun.Setul tau de gantere o sa te ajute pana la un anumit punct, dupa ce muschii se vor obisnuii cu greutatea, o sa treaca la definire, dar nu o sa mai creasca.Gandeste-te bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianetc):

Cum adica "degeaba faci de 3 ori pe saptamana"?

3 zile de antrenament din 7 => 4 zile / saptamana in care muschii cresc

5 zile de antrenament din 7 => 2 zile in care muschii cresc.

Cu 3 antrenamente pe saptaman progresezi mai repede decat cu 5.

Si asta zic dupa aproape 8 ani de sala.

| Adrianetc a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu cum in 3 zile poti face toate grupele musculare.insa iti dau dreptate pentru ca ai mult mai multa experienta, scuza-ma daca am vorbit prostii.Stiu ca muschii se dezvolta atunci cand sunt in recuperare insa mai stiu ca o grupa musculara trebuie lucrata odata la cel mult 4-5 zile, daca nu, vor scadea, asta am citit dupa siteuri specializate, nu stiu care era, culturism.ro sau getfit.ro

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianetc):

Vezi programul push-pull-legs -> faci toate grupele in 3 zile.

Vezi alt program de antrenament 3 zile / sapt chiar pe getfit, fostul program al lui margarit.

Daca nu-ti place, atunci fa 4 zile, dar maxim 4 zile ca incepator.

La programe de 5-6 zile / sapt, treci cand esti avansat ( cu toate ca multi nu trec nici atunci ) sau cand te dopezi.

| Adrianetc a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine, multumesc!

| Evolution a răspuns:

Deci cu gantere nu stiu ce mult te'ai dezvoltat tu dar ma rog laughing ca sa te dezvolti trebuie sa si maresti greutatea si intotdeauna sa avansezi si sa faci alte exercitii, incepi sala cu un profesor si nu mai lucra singur aiurea, te deformezi. Nu uita ca si alimentatia e o parte elementara, daca bagi fast food sau dulciuri in tine nu faci nimic cu sala.

| alex251 explică:

Nu e vorba ca, corpul se va obisnui cu greutatile respective nu vreau sa exagerez sa am 50 in brat sala vreau mai mult pentru spate ca acasa n-am aparatele pentru spate ca haltera gantere am si acasa si la sala, ideea era ca vreau pentru spate sa fac si eventual restul dar asta e principalul (dorsali) cu mancatul nu e problema stiu ce sa mananc am eu grija de mine doar voiam niste pareri ca nu sunt incepator acuma laughing