| addyy_2967 a întrebat:

Salut all TPU'. Pentru inceput am 14 ani si nu stiu daca e bine sa ma duc la sala sau nu. Sunt destul de inalt.1.69. Am 50kg. Vreau sa cresc in biceps si pectorali.In vacanta de vara as vrea sa fac sala toata vacanta, dar nu stiu daca este bine pentru ca am auzit ca pot sa raman mic sad. Vreau sa imi spuneti ce credeti ca e mai bine sa fac si cum sa fac. Merci mult. FUNTA!

9 răspunsuri:
| Ecou a răspuns:

Pai atunci sincer o sa arati "ca curu " daca bagi doar bicepsi si piept o sa ai ditamai bicepsu umeri vai de capu lor o sa se vada foarte naspa si o sa ai ceva pectorali si spate deloc!

| cosmin21 a răspuns:

Exercitiile pentru biceps si pectorali nu au treaba cu cresterea.te poti duce la sala doar sa nu bagi greutati prea mari. dar iti zic ceva in 3 luni de vacanta nu o sa faci nimic. sa ai niste pectorali si niste bicepsi vizibili necesita ani de munca, sau cu ajutorul suplimentelor cateva luni, aici fiind foarte important si geneticul, si din ce zici tu ca ai 1, 69 si 50 de kg reiese ca esti slabut si nu ai genetic favorabil pentru sala. ceea ce inseamna ca ai de tras peste 1 an ca sa fie vizibile rezultatele, tu te poti duce 3 luni dar o sa vezi ca am avut dreptate. ceea ce vezi tu la alti baieti sunt rezultatele a ani de munca, nu 3 luni.

| BloodPrison a răspuns:

Hooo ca ai numa 14 ani...mai ai timp sa-ti cresti volumul muschilor ...nu te grabi numa de dragu fetelor (ca sa se uite dupa tine). Pana la o anumita varsta nu ai voie sa ridici greutati, daca e vorba de alte aparate de la sala nu-i bai poti sa faci, dar de greutati sa nu te apuci caci poti avea probleme mai tarziu.Intreabati colegii de clasa daca ei merg la sala si cerele pareri si lor.intreba-i cum se simt dupa ce merg la sala.

| Narcis2007 a răspuns:

Lasa tu sala pana la 17-18 ani...

| dianadiana2000 a răspuns:

Nu-i adevarat ca o sa te opresti din crescut! din contra...o sa cresti mai mult si mult mai frumos corporalwinkingsi ew am 13 ani si am 1.72 si 58 d kg si fac atletism de la 11 ani si chiar m-am dezvoltat foarte frumos...si ew la antrenament practic e ca la sala pentru ca fac forta ca fac probe de forta si imi trebuie forta si am toate grupele de muschi dezvoltate si chiar se vede super.si am crescut foarte mult adica aveam 1.62 si am ajuns la 1.72 deci, ew iti zic din propria experientawinkingfunda?:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai bai nebunule. tu vrei sa ajungi la 2 metri?

| addyy_2967 explică:

Merci de raspunsuri eu fac asta pentru fete mai mult laughing.

| addyy_2967 explică:

Multumesc tuturor ca mi-ati fost de ajutor eu as vrea sa fac bicepsi si pectorali mai mult.in rest nu prea.

| macct a răspuns:

Poate sa-ti ramana mica si barbatia se zice eu nu stiu ce sa zic. si eu am facut sala la 14 ani si dupa aia am avut dureri de spate a trebuit sa fac sedinte de bioptron(biopptronul consta intr-un aparat cu raxe x care e bun pentru dureri) cel mai bin este sa faci cat mai multe flotari si abdomene. flotari pana nu mai poti in fiecare seara. cand te uiti la un film in publicitati fa flotari pana nu mai poti si apoi incepe cu abdomene. fa asa, dar nu fa sala!