| Lukian13 a întrebat:

Am 1, 80 si 72 kg. Am facut sala 6 luni si am pus ceva pe mine, dar acuma vreau sa trec la lucruri mai serioase. Vreau sa iau proteine si ceva pentru energie pentru ca o sa am nevoie pentru ca petrec in sala aproximativ o ora jumate pe zi.
Ce pachet de masa musculara imi recomandati? (proteine, aminoacizi, etc) Nu vreau sa iau creatina sau steroizi, doar ceva pentru energie si pentru cresterea mai rapida a masei musculare. Mai mult calitate, decat cantitate happy Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| rhino50 a răspuns:

Proteine-lapte,branza,carne,soia,oua
si de ce nu vrei sa iei creatina,creatina se gaseste in muschi are rolul de a hidrata tesutul musculare si de a retine apa in muschi(nu sub piele)deci creatina este buna pentru masa musculara, toti care merg la sala si vor sa faca masa musculara iau creatina si nu a murit nimeni, nu stiu cine ti-a zis sa nu iei creatina da a vorbin prostii, creatina mareste forta, energia si masa musculara daca ai probleme cu rinichii nu e bine sa iei creatina.
Si pentru masa musculara (banuiesc ca esti endomorf) poti lua:http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai iei deja creatina. Tu mananci carne => iei creatina.

La fel, iei proteine ZILNIC.

Tu nu stii notiuni DE BAZA, dar vrei "ceva mai serios".

| Lukian13 explică (pentru Cosmin86):

Sa mori tu? Mancanc carne, iau creatina? Si atunci cand iei creatina ce faci? Mancanci carne? Trebuia sa spun tot ce stiu si nu stiu despre proteine, creatina si corpul uman? Am pus o intrebare simpla, am cerut o lista cu produse care m-ar putea ajuta sa mai pun masa, pentru ca nu mai vad rezultate majore in ultimul timp si vreau sa progresez mai repede... Doar ca destepti ca tine posteaza raspunsuri inteligente si marete. De unde ti-ai dat seama ce stiu eu despre suplimente? laughing Am cerut un sfat, nu lectii pe care nici macar nu stii sa le predaiwinking
Astept un raspuns mai serios daca vrei sa ajuti happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lukian13):

Uite :
http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/Pachet-Masa-Musculara/

Pachet. Un weight gainer, o creatina de calitate ( din 5 tipuri de creatina ) si aminoacizi.

E tot ce-ti trebuie.

p.s. : daca mai ai bani, mai bine in loc de creatina iei oxid nitric ( recomand no-explode de la BSN, e cam 200 de lei o cutie, sau nano vapor de la muscletech, alea sunt cele mai bune )

| cristi1505 a răspuns:

Iti recomand un gainer.Iti va da energie si vei pune si masa musculara+ca trebuie sa iei si in greutate si acela te va ajuta.
Si de ce iti ia o ora jumatate? E prea mult! Te supraantrenezi si de aici =>o crestere mai lenta a musculaturi!

| BracKMyhay95 a răspuns:

Creatina nu are nici o legatura cu steroizii, iar proteinele de care vorbesti se numesc SUPLIMENTE. Pentru energie si forta poti lua creatina fara frica (decat daca ai probleme cu rinichii nu-ti recomand).

| Lukian13 explică (pentru BracKMyhay95):

Omule eu am cerut un pachet pentru masa musculara, adica o lista de produse care m-ar putea ajuta sa pun masa musculara, pentru ca numai cu mancare nu mai vad rezultate si consum 3000 de calorii pe zi. Stiu ca proteinele sunt suplimente si stiu ca steroizii nu au legatura cu creatina. Daca nu stii sa citesti o intrebare si sa raspunzi calumea mai bine vezi-ti de treaba, specialistule.

| aLeXaNdru145 a răspuns:

O ora si jumatate? cum, faci o serie mai stai 5 minute, si tot asa.:))
aa si uite aici.

http://www.megaproteine.ro/......-Strenght/

| Lukian13 explică (pentru aLeXaNdru145):

Pai fac o serie, o *** pe mata, mai fac o serie, tot asawinking

| klawdiw a răspuns:

Uit un serete exista un fel de exercitiu monster mass dar nst cum sa iti explic cauta pe net.si poti sa iei dianabol

| Cosmin86 a răspuns (pentru klawdiw):

Recomanzi "danabol" ( care nici macar nu stii cum se scrie )?

stii ce este si ce efecte secundare are?

cum sa recomanzi MIZERIA aia?