| Alex2701 a întrebat:

Am 12 ani 1.55 si 42kg.Aș dori sa îmi dezvolt mușchii ( în special biceps,triceps, pectorali abdomen și antebraț).Aș vrea un program de antrenament detaliat (precizez ca nu am gantere dar am un flexor). Declar răaspuns câștigător in cateva ore.

Răspuns Câştigător
| ImmortaluL a răspuns:

Va fi mai greu pentru biceps si antebrat daca n-ai gantere.
Pentru piept si triceps ai putea sa incerci acest program: luni-miercuri-vineri- faci 30 de flotari (daca poti, daca nu, faci 20) si apoi dupa 2 saptamani maresti numarul si faci 40 de flotari(tot de 3 ori pe saptamana). Cu flexorul cred ca ai putea sa inventezi si tu cateva exercitii daca te duce mintea.
Pentru biceps n-as putea decat sa-ti recomand tot asa de 3 ori pe saptamana sa faci 5 tractiuni (gasesti tu o bara de batut covoare in spatele blocului) si dupa 2 saptamani faci 10 repetari. Antebratul se va dezvolta si el odata cu aceste exercitii.Bafta!

| CocaCola19874 a răspuns (pentru ImmortaluL):

Pai daca vrei si ai bani ia-ti niste vitamine si du-te la sala o sa te dezvolti bine dar mai incearca sa te inalti si sa te mai ingrasi putin inainte sa mergi la sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru CocaCola19874):

De ce sa se ingrase?

| Alex2701 explică (pentru ImmortaluL):

Cate serii ar trebui sa fac din fiecare?

9 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Este putin cam devreme. Mai bine mai asteapta macar 1-2 ani. Nu are rost sa iti solicitii atat de mult muschii de la varsta asta.

| MitroKta a răspuns:

laughing. Nu crezi ce prea devreme? Cel mai simplu dupa ce iti faci incalzirea- nu incepe niciodata fara incalzire- fa serii de flotari, genuflexiuni si tractiuni. Merg si abdomene. Ar trebui sa va fi invatat la sport, asa ca trebuie sa stii ce inseamna incalzire, flotari, genuflexiuni, tractiuni, abdomene. Pt inceput, serii de cate 10, rapide si fara pauze lungi intre ele. La inceput, o data pe saptamana. Astepti sa iti treaca febra, si incet incet micsorezi durata pana la o data la 2, 3 zile. Nu te grabi, si mai ales nu incepe cu greutati de la varsta asta ca nu mai cresti in inaltime. Cel mai bine cu greutatile incepi dupa perioada de crestere accelerata- pe a 10-a, a 11-a. Ai grija de tine.

| para001 a răspuns:

Apucate de un sport

| TheCrisLv20 a răspuns:

La 12 ani aveam 173 cm si 68 kg

| Talibak a răspuns:

Salut.Si eu am 12 ani.1.55 si 42 kg.serios credema.Am pus si eu o intrebare asemanatoare pe net si mi-au zis mai multi ca sunt prea mic si daca incep exercitii acum.o sa raman scund.Un sfat:nu incepe de akum..pe la 14-15 ani e mai bine big grin

| Alex2701 explică:

Multumesc la toti pentru ajutor