| Gabriel0022 a întrebat:

Salut! Am 13 ani, am facut sala o luna, dupa mult efort mi-am dat seama ca am un ligament la abdomen si ca nu trebuie sa mai fac efort. M-am apucat acum cateva zile de sala usoara acasa, dar mereu cand vreau sa fac un exercitiu, ma dor incheieturile la maxim. Mi le incalzesc, dar e degeaba. Aveti vreo idee de ce?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La 13 ani nici nu trebuia sa intri intr-o sala, am inceput eu sala la 16-17 ani si regret, daca o incepeam pe la 23 acum eram campion si ramaneam si cu toate articulatiile intregi, asa am fost campion dar cu dureri si sechele ramase datorita greutatilor mari.
Parerea mea sala se incepe dupa un 22-23 de ani, ca ai tot timpul sa faci! La 13 ani nu iti sunt articulatiile formate complet!

| Violleta2022 a răspuns:

Sub varsta de 20 de ani, nu este recomandata SALA deorece inhiba hormonii de crestere si copilul nu se mai dezvolta nsanatos si armonios.
La anisorii astia ti-as recomanda sa te apuci de un sport de echipa (volei, handbal, baschet) sau inot, ca sa-ti stimulezi hormonii de crestere si sa te dezvolti sanatos si armonios.

| danbnz a răspuns:

Ai un ligament la cap, ce naiba spui copile!
Vrei sa te antrenezi corespunzator varstei tale?
Apeleaza la un antrenor de fitness.

| Mirel4412 a răspuns:

Poate nasti si te doare ligamentul de la uter...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai descoperit si tu febra musculara, ai rabdare ca iti trece.