| TudorMontana a întrebat:

Salut, am 13 ani si dupa cum stiti la varsta asta hormonii isi cam "fac de cap", deci mi se pare normal sa am sfarcurile umflate, "piatra", alea alea, pe langa ca fac handbal, m-am decis sa incep sa fac niste exercitii acasa pentru abdomen, piept, brate, intrebarea mea este urmatoarea: Fac asa, 200 de ridicari de haltere la fiecare brat- 3kg, in jur de 250 de abdomene, cam 100 de flotari, ar trebui sa o iau mai usor? +mai stau intins si pe spalier, mai fac ridicari de picioare etc. mie mi se pare norma. m-am obisnuit, insa ma tem sa nu fac supraantrenament, fac exercitiile astea doar pentru piept, mi-as dori sa am niste pieptorali de invidiat, daca exagerez. va rog sa imi spuneti, mersi ca mi-ati citit tot "romanul" de mai sus. Desigur dau funda, +niste sfaturi mi-ar fi de mare folos.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca este nicio problema la 13 ani, in cateva luni ar trebui sa iti treaca problema cu pieptul.
Exercitiile pe care le faci sunt prea multe si nu vei putea sa pui prea multi muschi pe tine daca te obosesti. Incearca cel mult sa faci sport 3 zile pe saptamana, cu perioade de odihna intre, exercitiile trebuie facute in seturi de cate 3, 12 fiecare set, insa incet, cu pauze de 30 de secunde intre. Daca faci 200 de exercitii cu haltere de 3k cred ca sunt un pic prea usoare. La fel si la abdomene si flotari, 3 seturi de 12 sunt de ajuns.
Si de asemenea, tine o dieta bogata in proteine.
Nu uita sa faci pauze de cateva zile intre perioadele de exercitii, asa au timp muschii sa se reconstruiasca. In timpul exercitiilor ei sunt distrusi, iar in perioada de pauza se regenereaza. Intarirea muschilor este bazata pe perioada de acomodare cu aceste exercitii.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multe exercitii.Lasa ridicarile de "haltere" care de fapt sunt gantere si fa doar flotarile.

| motan444 a răspuns:

E problema du-te la medic crede-ma du-te la consultatie pentru ca o sa cresti si problema se agraveaza nu s remediaza si nu o sa poti purta nimic mulat

| FloriNk a răspuns:

Nu este nimic in neregula, doar te dezvolti, este normal asa ceva.

| TudorMontana explică:

Scuzati probabilele greseli gramaticale, am scris totul in graba.

| TudorMontana explică:

@motan444 eu zic sa taci, am fost la el si mi-a dat trimitere nu stiu la ce endicronologie, nu pot face absolut nimic medicii, ei doar sa-si faca treaba, pot sa iti dea si otrava nu ii intereseaza, am auzit ca trece de la sine, insa am problema de 1 an si ceva. si m-am cam saturat, totusi o sa tin cont si de parerile voastre.

| Stevici_FaBio_1996 a răspuns:

Pai in primul rand, ai doar 13 ani. O varsta inca prea mica sa te apuci de "antrenamente". Ori ca iti lucrezi tot corpul, ori ca iti lucrezi doar pieptul, e tot aceeasi chestia, adica, nu e varsta potrivita. Eu fac sala de 4 luni, si am vorbit cu "balaurii" salii (veteranii), si toti mi-au spus ca varsta perfecta pentru inceprea antrenamentelor este de 15-16 ani. Atunci hormonii adolescentei au intensitate maxima. Acasa nu prea poti lucra pieptul, vei creste foarte greu. Daca esti slab, iti recomand sa pui ceva pe tine, si dupa aia sa mergi la sala, asa este cel mai bine, ca sa ai de unde scoate niste muschi. Sfatul meu, mai ai rabdare pana faci 15 ani, si atunci apuca-te. Bafta!