| TudorMontana a întrebat:

Salut, am 13 ani si dupa cum stiti la varsta asta hormonii isi cam "fac de cap", deci mi se pare normal sa am sfarcurile umflate, "piatra", alea alea, pe langa ca fac handbal, m-am decis sa incep sa fac niste exercitii acasa pentru abdomen, piept, brate, intrebarea mea este urmatoarea: Fac asa, 200 de ridicari de gantere la fiecare brat- 3kg, in jur de 250 de abdomene, cam 100 de flotari, ar trebui sa o iau mai usor? +mai stau intins si pe spalier, mai fac ridicari de picioare etc. mie mi se pare norma. m-am obisnuit, insa ma tem sa nu fac supraantrenament, fac exercitiile astea doar pentru piept, mi-as dori sa am niste pieptorali de invidiat, daca exagerez. va rog sa imi spuneti, mersi ca mi-ati citit tot "romanul" de mai sus. Desigur dau funda, +niste sfaturi mi-ar fi de mare folos.

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

1. sunt pectorali nu pieptorali
2. ai 13 ani prietene, esti MIC, prea TANAR pentru ce vrei tu. doctorii recomanda sportul acesta cam dupa 18 ani, la generatiile noi sa zicem 16 ca nu mai au rabdare sa fie mari. la varsta ta joaca baschet, fotbal, tenis, fa inot, lasa greutatile, fie ele si de 3 kg.
3. daca tot vrei sa o tii pe a ta ca deh, de ce ai asculta tu de altii, ca la 13 ani bat hormonii in tine si vrei sa faci prostii, macar fii prost documentat, nu?
hai sa te documentez. la varsta aia nivelul tau de testosteron e de la 0 la mult prea putin sa faci ceva, testosteronul fiind hormonul de crestere. deci nu ai hormon de crestere, nu o sa cresti, intelegi? sau ai fooaaaaarte (a se intelege FOARTE) putin si deci insuficient pentru ce iti cere corpul pentru un piept mare. se recomanda varsta de 16 ani pentru ca acolo nivelul de hormoni de crestere ai corpului sunt la un nivel decent spre marisor, deci acolo se vor vedea diferente.
200 repetari cu o greutate mica nu faci nimic, in afara sa obosesti aiurea. muschii de invidiat se fac cu greutati medii-mari, repetari putine, impartite in mai multe serii. teoria o sa te depaseasca (muschii cand sunt supra-solicitati se microfractureaza, corpul degaja acid lactic si ai nevoie de proteine sau aminoacizi (ramuri mici de proteine) sa umple zonele unde au loc microfisurile, umpland mereu locurile fisurate cresc muschii ca volum. tu la greutati mici nefacand respectivele microfisuri, nu ai cum creste, sau cresti iarasi, foaaaarte putin).
supraantrenamentul este momentul in care incepi sa scazi in loc sa cresti. cel mai bun mod de a gasi momentul cand intri in supraantrenament este sa iti masori muschiul antrenat. daca faci 4 aparate sa zicem cu o greutate si ai 40cm in brat la al4lea aparat, si incerci al5lea, si dupa prima serie ai 39.6 cm in brat, ala este momentul supraantrenamentului. momentul cand scazi in loc sa cresti.
sfatul meu, daca ai ajuns pana aici cu cititul: lasa sala MACAR pentru 15 ani si cateva luni, pana atunci fa sporturile copilariei (alea de mai sus mentionate). o sa ai rezultate mai bune de la ele. ok?

| TudorMontana explică (pentru JohnnyBi):

Mersi ca te-ai obosit sa scrii tot romanul, apreciez si da, fac handbal de cam 4 ani.dar cam de un an am problema asta cu sfarcurile..cam in cat timp ar trebui sa se ''remedieze'' aproximativ?

| JohnnyBi a răspuns (pentru TudorMontana):

Esti la pubertate...asta difera de la om la om. unii intra la 11 ani si ies pe la 16, altii intra la 14 si se duce pana la 18, nimic nu e cert. in principiu tine cam intre 3-5 ani pubertatea. este momentul cand au loc modificari mari in corpul tau. incepe sa produca hormoni de crestere, se ingroasa vocea, apare parul in alte zone decat pe cap (barba, par la sub brat, inghinal), acnee, etc etc. eu zic ca pe la 15-16 ani in mare parte o sa se duca.

3 răspunsuri:
| NDC12 a răspuns:

Pentru niste pectorali de invidiat e nevoie de munca multa, nu doar cateva flotari si exercitii pentru biceps.