| fructtt a întrebat:

Salut, am 14 ani, 1.70m, si 52 de kg, fac sala de ceva timp si gen nu cresc in greutate, doar ma definesc foarte mult si m-as gandi sa iau creatina. Este daunatoare la varsta asta daca iau doza normala de 5g/zi?

18 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Creatina NU te ajuta la definire, nu ii asculta pe desteptii astia care habar nu au ce vorbesc. Creatina retine apa in muschi, te ajuta sa cresti putin in forta (teoretic cel putin).
Nu are rost sa iei.
Tu nu cresti in greutate pentru ca nu mananci suficient. Pune mana si mananca mai mult. Cumpara-ti niste unt de arahide, cereale (ovaz, secara, fulgi de porumb), miezi de floarea soarelui, poti sa bagi si dulciuri/fast food pentru ca esti slab. Dar nu exagera cu cele din urma.

| Denisa0954 a răspuns (pentru aXy99):

Pe bune? Păi mare destept esti tu laughing "creatina nu ajuta la definire". Păi dacă mușchiul ala creste, nu e logic ca va fi mai definit? Si apropo, pentru cultura ta generala, daca ai mușchi, nu inseamna ca ai si forta neapărat.
Si serios? Sa bage dulciuri si fast food? Ca sa ce? Sa se depună pe el toate grădinile nesănătoase?

| aXy99 a răspuns (pentru Denisa0954):

"Păi dacă mușchiul ala creste, nu e logic ca va fi mai definit?"
Tu te auzi de spui? rolling on the floor
Definire= reducerea tesutului adipos si/sau a retentiei de apa
Hipertrofia musculara nu are nicio treaba cu asta.
Da, poti sa mananci si dulciuri si fast food si tot ce vrei pentru a fi in surplus caloric si vei creste bine mersi, mai ales daca reusesti sa mananci si suficiente proteine, iar ce am spus eu mai devreme sa fie in cantitati neglijabile. Nu am spus ca astea sa constituie baza.
Gainerul contine niste proteine din zer si zahar, e acelasi lucru, chiar mai rau cu dulciurile sau fast food-ul.

| RobertMoon a răspuns:

Nu e dăunătoare, după cum probabil știi e cel mai studiat supliment, te poate ajuta, mai ales că se ia în perioada de masă, dar nu te aștepta la rezultate într-un timp scurt, cel mai important e să mănânci cantități serioase de mâncare, nu în cantitatea în care mancai înainte de a te apuca de sală, ci mult mai mult.

| Denisa0954 a răspuns:

Creatina nu te ajuta sa crești in greutate, mai mult la definirea mușchilor. Consuma mese bogate in proteine, eventual poti lua proteine pe lângă mese

| Cosmin86 a răspuns (pentru Denisa0954):

De fapt carnitina ajuta la definirea muschilor (definire = arderea tesutului adipos), creatina mareste retentia de apa, de-aia se ia in perioada de masa, nu in cea de definire.

Sportivii inainte de concurs nu mai iau creatina si trec pe carnitina (sau fat burnere, gen lipo 6, hydroxicut - asta folosesc eu -, etc.).

| Ionut231312 a răspuns:

Ia proteine, fie le obtii din mancare, fie cumperi separat si-ti faci shake-uri. Creatina te ajuta numai la definire. Apropo, chestia asta cu "5g/zi" e minciuna, creatina se consuma cate un gram per 10kg(am observat ca ai 52 de kg, dar sa nu faci ca altii de 70-80 de kg sa iei 5g ca nu are aceleasi efecte). Inca un apropo: suplimentele alimentare(proteine, creatina, glutamina, carnitina etc.) nu sunt daunatoare, atat timp cat iei doza recomandata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut231312):

Altu care confunda creatina cu carnitina laughing

Documenteaza-te despre perioada de masa si perioada de definire, vezi cand e folosit fiecare tip de supliment.

p.s.: anul trecut erai in clasa a 11-a, nici macar nu ai 25 de ani, deci e clar cate perioade de masa si definire ai avut pana acum, probabil una rolling on the floor

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vad ca si tie ti-a dat frustratul ala nefolositor laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Imi pasa maxim ca-mi da "nefolositor" un copil care locuieste cu parintii si fuge la masa sa nu se raceasca mancarea facuta de "mami" laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru Cosmin86):

RAHAT
ti-am dat din pura greseala evaluare negativa
era pentru altcineva complet diferit si am schimbat 5 ferestre si am si vorbit la telefon, imi pare FOARTE rau crying(

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bizon95):

Relax, chiar nu-mi pasa de chestiile astea, la fel cum nu-mi pasa de "funda".

| aXy99 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu pe tine voiam sa te fac frustrat, ci pe ionut696969 care vad ca si-a sters comentariile laughing
Credeam ca el i-a evaluat raspunsul ca nefolositor (pentru ca asa a facut cu ale mele).

| Bizon95 a răspuns (pentru aXy99):

Nici o legatura, eu am dat din creseala lui Cosmin86

| aXy99 a răspuns (pentru Bizon95):

A, deci i-ai dat dupa ce am scris eu treaba aialaughing
Am inteles.

| Bizon95 a răspuns (pentru aXy99):

Da sad

| Ionut231312 a răspuns:

Corect, fie il asculti pe un "destept" care se chinuie de 2 ani pe la sala sa faca si el un "muschiulet", fie asculti un atotstiutor care iti da raspunsurile consultand internetul laughing

| aXy99 a răspuns (pentru Ionut231312):

Desteptul ala fiind tu?
Mai ai multe de invatat, pana atunci mai informeaza-te, testeaza pe pielea ta si nu mai dezinforma.
Mai dai si nefolositor si eronat la un raspuns corect.