| Alexxx40383736 a întrebat:

Salut, am 14 ani si astăzi am fost pentru prima data la sala.Ce exerciții trebuie sa fac ca sa nu-mi efectez cresterea/sa pun presiune pe colona? Vreau doar sa slăbesc si sa pun masa musculara și sa ma înalt destul de mult, momentan am 1.70

Răspuns Câştigător
| Xinnicut a răspuns:

Streching-ul foarte putin te ajuta, e mai mult pentru a preveni accidentarile si intinderile, daca vrei sa cresti parintii mei sunt scunzi 180 pe acolo dar eu la 14 ani am 180 si cv, am facut ani de inot si voley si bascket, da pot sa zic cas cu sportu, am spus asta la 100 de persoane am raspunsuri la idei de fizic slabit inaltat rezistenta la mine la raspunsuri uitate daca vrei. Si da funda nu fi tigan.

12 răspunsuri:
| NarcisIfrim a răspuns:

Salut! pentru exercitiile care pun presiune pe coloana sa nu folosesti greutati mari, incearca sa inlocuiesti cu alte exercitii.

| StefanFlorea a răspuns:

Nu opreste cresterea. Simplu

| Xinnicut a răspuns:

Aproape orice poti e un mit asta dar totusi nu folosi presa aia te opreste din crestere orice necesita greutati si spate la presa lucrezi picioarele dar stai pe spate cu capul in jos, sincer eu am 180 la 14 si tot nu ma duc la sala fac acasa si sunt mai tare ca cei de 16 si pe aia de 10 majoritatea ii pun la forta. Adevaru e ca am fizic si lucrez zilnic sala e greu zilnic.

| Alexxx40383736 explică (pentru Xinnicut):

Pe lângă mai fac kickbox si karate si fac ceva stretching/intinderi la ambele, astea ajuta sa crești?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Cand naiba ai timp sa faci si kickboxing si karate si sala? O sa le faci varza, fa doar karate + sala sau kick + sala, atat.

| Alexxx40383736 explică (pentru Cosmin86):

Pai astea sunt pasiunile mele, nu ma pot lasa nici de kick nici de karate

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Si eu am facut kick si apoi am trecut la karate, acum fac doar karate.

Cate antrenamente de kick ai pe saptamana? Si cate de karate?

| Alexxx40383736 explică (pentru Cosmin86):

2 de kick si 3 de karate, 1 sau 2 de karate fiind numai kata

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Atunci faci doar 2 de sala: upper-body (piept, spate, umeri, brate) si lower-body(picioare + core), antrenamente de 1 ora, alegi exercitii care lucreaza mai multe grupe, nu te apuci sa faci doar biceps.

| Alexxx40383736 explică (pentru Cosmin86):

Pai merg sâmbăta si duminica si cam asta fac, si alergat pe banda o jumate de ora si mănânc ovăz, carne, peste, oua da uneori si cate cv dulce sau fast food laughing)), mulțumesc mult oricum pentru sfaturi

| Alexxx40383736 explică (pentru Alexxx40383736):

Si mai beau si multă apă, am renunțat complet la sucuri

| Xinnicut a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Streching-ul foarte putin te ajuta, e mai mult pentru a preveni accidentarile si intinderile, daca vrei sa cresti parintii mei sunt scunzi 180 pe acolo dar eu la 14 ani am 180 si cv, am facut ani de inot si voley si bascket, da pot sa zic cas cu sportu, am spus asta la 100 de persoane am raspunsuri la idei de fizic slabit inaltat rezistenta la mine la raspunsuri uitate daca vrei. Si da funda nu fi tigan.