| AlexandruIordache23 a întrebat:

Salut, am 15 ani si mereu am fost slab, acum am 50 de kg si vreau sa incep sa fac exercitii pentru brate si piept. Ce ar trebui sa mananc pentru a face muschi? Apropo stau la tara si unele lucruri s-ar putea sa nu gasesc la magazin.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sapatul prin curte si munca fizica, iti face muschi imediat.
dar nu de asta ai tu nevoei al 15 ani, ci de o dezvolatre frumoasa si armonioasa a intregului corp, care se poate obtine la voi in curte, prin munca fizica in gradina, la animale, maturat batatura zilnic, udat plantele samd.
In ce priveste mancarea, nu ai nevoie de nimic de la magazin, fiindca la tara omul are zarzavaturi in gradina, o pasare in batatura si mancarea sanatoasa este acolo, langa tine.

| CataCatalin994 a răspuns:

Stand la tara banuiesc ca nu ai acces la o sala de forta, deci singura solutie pe care o ai e sa cumperi o banca cu suport de haltera, o haltera, si greutati 4x10 kg, 2x5, si 2x 2.5. Banca de tipul asta: https://www.emag.ro/......D56849BBM/ ( fa abstractie de gantere, nu-ti trebuie. ). Dupa ce ai setul urmeaza ce exercitii poti face din programul Fierce 5.

In materie de mancare, tine de nutritie, aici trebuie sa citesti tu singurel cateva articole, carti si asa mai departe sa afli singur. Un rezumat scurt ar fi ca trebuie sa fii in surplus caloric, aici calculezi: https://www.iifym.com/

| AlexandruIordache23 explică (pentru CataCatalin994):

Multumesc, cand vine vorba de exercitii fac si fara echipament nu e problema.

| CataCatalin994 a răspuns (pentru AlexandruIordache23):

Am inteles ca faci si fara echipament, dar exercitiile fara echipament nu construiesc masa musculara ci anduranta.