| startone a întrebat:

Salut .....am 16 ani 1.70 inaltime si 55 de kg fac sala de o luna si se cunoaste (asa spun prieteni) vreau sa iau creatina dar am auzit ca dupa ce te lasi slabesti in masa musculara asa-i? precizez ca pana acum am facut natural astept raspuns va rog

12 răspunsuri:
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Vezi ca la creatina nu e ca la proteine iei de cate ori vrei pe zi ca nu se intampla nimic, la creatina ai faza de incarcare si faza de mentinere, faza de incarcare consta in a lua un anumit gramaj timp de 1 saptamana, dupa care a 2 saptamani ei un gramaj mai putin, trebuie sa stii ca trebuie sa bei multa apa, in special dupa ce ai luat creatina trebuie sa bei un pahar de 250ml apa pentru o absortie mai buna, si dextroza are rolul iei nu numia ca indulcitor, trebuie sa bei multa apa cat timp iei creatina pentru ca altfel se depunde la rinichi, dupa 3 saptamani maxim te-as sfatui sa iei o pauza de 1 luna in care sa ai aceeasi alimentatie ba chiar putine mai mult.

Nu slabesti in masa, dar unpic in forta ai sa slabesti, asta si in cazul in care daca nu tragi la fel de tare si dupa ce nu mai iei.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

1. nu toate suplimentele ce contin creatina tin de incarcare si mentinere, deci nu e batuta in cui treaba aia.
2. ai dreptate, o sa ai probleme cu rinichii daca nu bei cel putin 2 litri de apa pe zi, creatina ajunsa in rinichi se transforma in creatinina care e acida rinichilor, apa ajuta la reducerea aciditatii, dar ficatul ce spune? creatina ataca si ficatul (de aceea BSN specifica 12 saptamani uz, 4 saptamani pauza de recuperare), nicidecum 3 saptamani.
3. creatina ajuta corpul cu absorbtia apei (lasa muschii sa capteze cu pana la 80% mai multa apa), si logic, daca te lasi de creatina, corpul nu poate mentine aceeasi apa in corp si o da afara => scazi in masa, proportional cu cat din masa e apa, si cat ai facut sala. oricat de mult muncesti la sala, daca te lasi de creatina vei slabi, asta in functie si de calitatea creatinei si multi alti factori, creatina sanatoasa => carne rosie, in special vita. daca iei creatina si te lasi de sala (sau faci la misto) o sa scazi urat. pe proprie experienta. am slabit 3 cm in brat in 1 luna de pauza de sala si creatina.
4. asteapta-l pe site sau forum cu intrebari, nu intrebarii, si poate si cu niste date putin mai corecte.

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Deci eu nu raspund la oameni cu ce am citit in reviste domnule, trebuie sa stii ca, corpul uman difera de la persoana la persoana, eu am avut cliet care avea 192 si 70 de kg si dupa ce nu a mai folosit reatina si a continuat sala si alimentatia a ramas cu aceeasi masa musculara doar forta ea scazut.
Urasc oameni care citesc 2 articole si cred ca pentru toata lumea este asa, iar daca tu dai 12 saptamani creatina organismului e normal dpa ce ai luat pauza sa slabesti cum spui, pentru ca deja l-ai obisnuit cu suplimentul, dar ia incearca doar sai dai cate putin pentru a avea un mic salt, eu din aceasta cauza recomand sa folosesti cate 3 saptamani pe baza la cati clienti am avut si cati au facut asa.
Suplimentele care se numesc creatina monohidrat au faze de incarcare, chiar si cele sub forma de comprimate.
Cele care spui tu nu sunt doar creatina sunt suplimente ce contin si creatina este o amre diferenta.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Eu zic sa mai treci pe la scoala. stiu diferentele de la om la om, stiu cum functioneaza corpul uman la suplimente, stiu tipurile de creatina, si stiu si limba romana sa o scriu corect. si "cliet-ul" tau, precum am zis, in functie de tipul suplimentului, muncii depuse, capacitatea corpului, se poate sa fi ramas la fel dupa ce s-a lasat de sala. eu zic sa citesti alea 2 articole de pe net, macar sa te aduca la zi cu gramatica, si crede-ma, cand vine vorba de sportul asta, stiu antrenamente, suplimente, alimentatie bine, ca il fac cu probleme de coloana si nu imi permit sa paralizez din incompetenta

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ma bucur cand toata lumea stie de toate in acest sport,mai ales dupa ureche, multumesc de corectarile aduse.
Nu te supara ai vreun certificat de la federatia romana de culturism si fitness, de cat timp practici sportul asta, cati clienti tiau trecut prin mana, ai vreo sala de forta deschisa?

Fa in continuare acest sport dupa ureche si articole din reviste, si sper sa nu mai dai sfaturi la oameni gen sa ia creatina 12 saptamani.
Mult succes

| JohnnyBi a răspuns (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Am o diploma de bac cu o nota mai mare de 9 happy, ala care a zis 12 saptamani e cutia de creatina si un prieten care a terminat medicina si are diploma in nutritie sportiva, lucrez vara ca antrenor la o sala si pana acum nimeni nu s-a plans, sala o sa imi deschid, acum ridic constructia. mai ai multe intrebari?

| startone explică (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Salut am vazut ca tu esti unul din cel mai bine informat despre creatina si vad ca sti despre ce vorbesti.......am luat creatina fx se vad ceva rezultate dar problema e ca nu am luat cum ai zis tu cu faza de incarcare eu am luat cum scria pe cutie adica un plic de 10 g inainte cu o ora de sala (asa ma sfatuit si un prieten care a luat si el tot creatina fx) am pus 3 kg ce zici e un bine ineputul? in brat am 30 si vreau sa continui pentru mai multe rezultate cu ce ma poti sfatui pe viitor pentru rezultate mai bune? aveam 55 de kg acum am 58 de kg in 3 luni de sala.

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru startone):

Cautama pe site-ul meu sau id instructor.personal

| startone explică (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Ce crezi ca ar fi mai bine? sa iau proteine gfx8 de la pronutrition sau aminoacizi? care credeti ca ar da rezultate mai bune?

| forrester a răspuns:

Uita-te la arnold cum arata acum dar nu uita ca el a facut sport pina pe la 55 de ani asa ca gandeste-te ce vrei sa faci cu corpul tau daca te gindesti sa scoti bani din asta baga creatina proteina si hidrati dar sa tragi si de fiare 2 ore pe zi ca de nu te duci la sumo

| Cosmin86 a răspuns (pentru forrester):

Arnold arata foarte bine pentru varsta lui, la 65 de ani i se vad clar pectoralii mari prin tricou, cati batrani de 65 de ani din Romania arata asa? Ai nostri la 65 de ani stau cu pumnul de pastile si abia pot ridica o sacosa de la piata, arnold inca poate ridica greutati!

| Kevin_Kevin_1992 a răspuns:

Prietene creatina este forte buna pentru dezvoltare creșterea mușchilor definiție si mai mute chesti să-ți dau un sfat prieteni sau amici care ți-au spus ca după ce te lași de sala slăbești si ati pierzi din condiția fizica nu nu este adevărat creatina poți sa o folosești mai ales pentru ca tu esti începător este forte buna cât mai multă apa sa bei ajuta foarte multe ca creșterea mușchilor happy