| NUSHNUSHNUSH1231 a întrebat:

Salut,am 16 ani, 1.78, 74kg si 17, 4% body fat,m-am reapucat de sala,m-am lasat de sucuri si fast food,dar nu pot sa scap de dulciuri,e prea greu, as avea nevoie de ceva sfaturi si pe langa asta, trebuie sa mananc in deficit caloric si mananc proteinele recomandate pentru a pune masa in timp ce slabesc? Goalul meu este sa ajung in jur de 12-13%body fat pana la sfarsitul verii

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Trebuie sa renunti la zahar, ai nevoie de miere ca inlocuitor in caz de pofta de dulce, mananca carbohidrati buni si bea apa, fructe si legume proaspete, fara prajeli si cat mai putine fainoase.

| NUSHNUSHNUSH1231 explică (pentru aditimus):

Orezul si cartofii piure/ciuperci pentru a manca langa un piept de pui/snitel sunt buni?

| NUSHNUSHNUSH1231 explică (pentru NUSHNUSHNUSH1231):

Si dimineata de exemplu 50 grame de migdale/nuci in loc de mic de jun

| aditimus a răspuns (pentru NUSHNUSHNUSH1231):

Incearca carnea facuta pe gratar nu prajita.
Orezul e bun, cartofii mai putin, vezi cat ingrasa la suta de grame.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu trebuie sa renunti la dulciuri, consuma-le dupa antrenament, atunci vor fi folosite pentru refacerea glicogenului si nu se depun sub forma de grasime.

| aXy99 a răspuns:

17, 4% body fat? Cu ce naiba te-ai masurat? laughing

| ruddy a răspuns:

Si eu am o problema mare cu dulcele. Prima regula ar fi : scapa de tot ce ai junk food in casa. Daca ti se face pofta la 12 noapte cel mai probabil iti va fi lene sa mergi la non-stop sa iti cumperi, dar daca ai ceva prins casa, ii ca si mancat.
Regula 2: Du-te pe stomacul plin la cumparaturi, si mergi direc la alimentele propuse din inainte, fara sa stai sa te uiti prea mult pe alte rafturi laughing
Regula 3: Daca chiar nu mai rezisti, incerca sa iti prepari ceva dulce - dar mai low caloric. Eu de ex prefer inghetata, am gasit una la 100g - 190 kcal.

| Damon217 a răspuns:

Mananci proteine? Vrei sa slăbești si sa pui si masa musculara? E clara treaba! Nu exista asa ceva, din ce vad eu nu vrei nimic din asta. Daca iti doresti cu adevarat asta exista doar un lucru ce te poate ajuta si aia este munca copile! Schimba stilul de viata ala lenes si treci la munca!

| NUSHNUSHNUSH1231 explică (pentru Damon217):

Bro,fac sala de 5 ori pe saptamana, am citit pe net exista un interval de 3-6 luni de cand te apuci de sala in care poti pune "newbie gains" in care dai jos si grasime si pui masa musculara.

| ruddy a răspuns (pentru NUSHNUSHNUSH1231):

Da acest lucru ii functioneaza, dar grija la alimentatie.