| BoboMC a întrebat:

Am 16 ani fac sala cam de doua luni, insa fara antrenor, cu ajutorul celor de pe la sala am intocmit un program cat de cat. Acum as vrea sa stiu parerea unui expert daca exista. Ca sa cresc masa musculara trebuie sa fac mai multe aparate a cate 4 serii sau mai multe serii. + Momentan sunt la 1.80 70 kg...

3 răspunsuri:
| ciprian112 a răspuns:

Pentru a creste masa musculara trebuie sa faci cam 3-4 serii cate 10-12 repetari la fiecare aparat(inclusiv gantere). pentru cresterea masei musculare incearca sa faci cu greutati mari, nu exagerat, atat cat poti si cresti treptat. Daca vrei sa faci exercitii pentru definire fa cu greutati mai mici dar cat mai multe repetari.Pe langa asta ai grija si la alimentatie(cat mai mult peste, piept de pui) si ai grija la somn, deoarece muschii se dezvolta cel mai mult in timpul somnului, dupa antrenament.

| DeadManPhenom a răspuns:

Salut,ca sa cresti in masa musculara ai nevoie de proteine si multa munca.Nu trebuie greutati mari, ci mult efort.ca sa cresti in masa musculara trebuie sa faci cum au spus si baietii cate 4 serii a cate 12-15 repetari, nu trebuie sa "te dai mare" gen "frate pot sa ridic 120 kg piept" laughing exercitiile trebuie efectuate corect nu conteaza de greutate, cand vei vedea ca poti duce foarte usor greutatile...maresti cu 5 kg.iti trebuie multa odihna si multa munca.succes

| ExtremeAnswer a răspuns:

Pentru masa musculara : 4 serii cu cat poti duce tu gen 60 la piept
Pentru definire : serii multe cu greutati mici gen 30.