| kakarotssj a întrebat:

1.70,fac 17 ani in martie, mama are 1.52 tata avea peste 1.80 fratele 1.80, mai am sanse sa cresc? vreau sa ma apuc de sala am inteles ca nu afecteaza cresterea, nu au nici o legatura, astept sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Alexander21 a răspuns:

Sala,insemnand ridicare de greutati.Muschii tai nu se vor mai lungi, ci se vor umfla, ca sa zic asa pe inteles.Gimnastica este de baza in cresterea inaltimii sau sporturile de intindere.La culturism nu faci intinderi, ci aplici asupra corpului tau o greutate. Orice sport a-i practica, nu folosi proteine sau stiu eu ce.Iar la 1.70 eu spun ca poti face linistit, dar neaparat si intinderi, tractiuni la bara de exemplu.

3 răspunsuri:
| BlackVeil a răspuns:

Depinde de organismul tau, s-ar putea sa nu mai cresti, deoarece 17-18 ani este varsta maxima de crestere la fete (unele se opresc din crestere si la 13 ani). Dar na, cum am mai zis, depinde de organismul tau.
Eu la 15 ani aveam 1, 76 m (sunt fata), si nu am mai crescut de atunci. big grin
ps: Ai inaltimea perfecta, asa ca nu-i bai daca nu mai cresti! ^_^
A da... in legatura cu sala, te sfatuiesc sa nu "tragi de fiare", afecteaza cresterea, in schimb te poti apuca de bascket!

| BlackVeil a răspuns:

Scuze, credeam ca esti fata... tongue

| σяιgιηαℓ a răspuns:

Pai eu stiu ca merg cam in tot timpu liber la sala dar, ai grija nu ridica deasupra capului ca=ti stopeaza cresterea! si poti practica innot, baschet sau ceva de genu