| fcrbmario a întrebat:

Am reinceput niste exercitii de forta,pe care le faceam mai de mult,iar acum, de 2 zile ma dor muschii. S-a mai intamplat sa fac pauze mai luni,de cateva luni bune, dar nu m-au mai durut asa. Fac 100 flotari, 100 genuflexiuni si 25-30 abdomene. Daca au trecut 2-3 zile dar inca ma dor, pot continua sau trebuie sa astept pana imi trece de tot?

5 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E bine sa faci pauza, pentru ca muschiul trebuie sa se refaca. depinde si de intensitatea la care lucrezi, risti sa faci supra antrenament si, mai mult pierzi decat sa castigi

| andrw1929 a răspuns:

Se numeste febra musculara... daca te reapuci si vei face acelasi antrenament ca atunci vei face febra musculara

| goldenbullet a răspuns:

Salut! Asa am patit si eu. Daca faci o pauza de sportul care-l faci si dupa o sa il incepi iar brusc o sa te doara muschii. Se numeste febre musculara. Mie mi-a trecut dupa 2 zile si jumatate. Maine-poimaine iti va trece sigur. Sper ca te-am ajutat. Funda?happy

| fcrbmario explică (pentru goldenbullet):

Stiu ca se numeste febra musculara si cand apare, dar nu stiu daca e bine sa continui chiar daca inca ma dor sau trebuie sa astept. problema e ca, daca stau asa fara sa fac, imi pierd ambitia. ca de fiecare data cand am intrerupt. si nu as vrea sa fac iar asta.

| BRLP a răspuns (pentru fcrbmario):

Durerea de la febra iti va disparea atunci cand vei reface exercitiile care ti-au provocat aceasta durere. Deci poti continua, nu vei pati nimic. happy
In caz ca durerea persista te sfatuiesc sa faci mai putine exercitii pana iti vei reveni big grin