| ToTuleOK a întrebat:

Salut am si eu o mica problema! Eu nu prea pot face flotari nici 1 defapt.Eu am forta dar nu destula pentru ca am putina grasime, am fost mai gras dar am reusit sa slabesc foarte mult. Daca voi face sala si antrenamente (flotari in genunchi sau cu genunchi pe o banca) voi reusi sa fac flotari normale?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru masa musculara nu e suficient sa ai o alimentatie "normala", adica trebuie sa mananci sanatos, dar nu e suficient ( si miss Venezuela mananca sanatos si nu are muschi ).

Trebuie sa-ti asiguri asa :

- 2 grame de proteine / kilogram-corp zilnic din carne, lapte, branza, oua, cel mai important, fara asta e foarte greu sa faci forta sau masa
- o cantitate optima de carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ) pentru energie, altfel corpul va folosi proteinele pentru energie in loc sa le foloseasca pentru forta si masa musculara
- fibre vegetale + grasimi sanatoase ( legume, fructe, nuci, masline )

De asemenea, nu neglija vitaminele si vezi ca fructele nu au chiar atat de multe cum se zice, poti suplimenta cu miere naturala ( nu porcariile din comert ).

La sala ai avantajul ca poti lucra cu o greutate mai mica, pe care o maresti. Spre ex. cand faci impins la piept cu haltera ( care e foarte asemanator cu flotarile ), cand ajungi sa poti impinge greutatea potrivita o sa poti face si flotari.

Ideea e ca trebuie sa ai rabdare, muschii + forta = un proces foarte lent

24 răspunsuri:
| JokerV a răspuns:

Eu la inceput nu le faceam corect deloc si si asa gresite faceam 20 dupa am progresat la 30 si abia peste 1 luna ca sa zic reuseam sa fac 2 corecte dar si alea cu greu acum cele mai multe corecte am facu 40...am avut perseverenta daca incerci ai sa vezi ca o sa reusesti fa incet cate poti tu si dupa incearca treptat sa te lasi in jos pentru a le face corect...acum asta nu inseamna ca trebuie sa incerci in fiecare zi 1-2 ori pe saptamana

| ToTuleOK explică (pentru JokerV):

Eu incerc sa ma las in jos incet dar daca ma las prea jos cad la podea si nu ma mai pot ridica!

| xcristix a răspuns:

Pai fa intai flotari in genunchi si o sa reusesti, iar cand o sa poti sa faci macar 5 flotari corecte fa programul acesta http://antrenamentflotari.blogspot.ro/ si o sa faci 100 de flotari corecte in 7 saptamani, sper ca te-am ajutat! acum te rog si eu ceva, ma cam chinui si eu sa slabesc si vroiam sa imi explici cum ai slabit tu, daca vrei, te rog da-mi add la crisytman15

| Cosmin86 a răspuns (pentru xcristix):

100 de flotari corecte in 7 saptamani, poate doar 10 % din cei care urmeaza programul reusesc rolling on the floor
programul ala e o prostie happy

| ToTuleOK explică (pentru xcristix):

Vrei sa stii cum am slabit!
Pai eu am jucat baschet o lun am mers cu bicicleta cam 5 km pe zi si cam atat! As am reusit eu sa slebesc.

| xcristix a răspuns (pentru ToTuleOK):

Mersi,dar cu mancarea cum ai stat, ce si cat ai mancat, te rog zi-mi, uite daca imi zici pun intrebari la buleala si iti dau funda daca-mi raspunzi tot la buleala.

| xcristix a răspuns (pentru Cosmin86):

L-ai incercat tu? eu intr-o saptmana am crescut de la 4 flotari la 8, si chiar daca nu multi reusesc sa faca 100 de flotari o sa poata face cel putin 50 de flotari corecte, depinde de organismul fiecaruia dar programul e foarte bun.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xcristix):

Nu incerc programe de pe net, am propriul program de antrenament la sala, flotarile sunt prea slabe ca sa pui masa musculara.

Daca te intereseaza de slabit, zi-mi ce mananci acum si ce antrenament ai, eu am slabit de la 105 la 92 in cateva luni si ma documentez destul de des despre antrenament si nutritie.

| xcristix a răspuns (pentru Cosmin86):

Flotarile sunt prea slabe pentru tine ca ai experienta la sala, dar pentru el sunt foarte grele, deci pentru el flotarile il ajuta asa cum te ajuta pe tine niste greutati foarte mari, intelegi, incolo cand o sa ii fie usor sa le faca atunci nu o sa il mai ajute si va avea nevoi de greutati mai mari, cel putin asa reiese din zecile de ore de cautari pe internet ale mele.acum ca sa iti raspund la intrebare,antrenamentul mi-e greu sa fac singur ca nu am chef deloc,insa cand ies cu prietenii la un fotbal ceva,o alergatea am chef si alerg foarte mult,insa ei nu vin in fiecare zii sa sejoace ca stau toata ziua la pc majoritatea,si cu mancarea nu stau foarte rau,mananc dimineata rosii,castraveti, branza, fara paine, la pranz si seara ciorba cel mai des, cateodata doar fructe, si mananc de 3 ori pe zi, si cand mananc asa putin ma simt cam naspa adica nu prea am energie si de asta am inceput programul ala cu flotari si mai fac un program pentru abdomen(abs workout how to have six pack level1)l-am gasit pe youtube si este greu,cel putin pentru cei care nu au experienta,si am inceput sa mananc si mult ca sa pun muschi pentru imi mari rata metabolica de baza,insa nu stiu cat o sa mai pot face asta pentru ca par din ce in ce mai gras, ca muschii sunt sub grasime+ ca mananc mult ca sa imi creasca muschii, ei si cred ca pana la urma de maine incep iar sa tin dieta si sa fac cardio(chiar nu stiu daca o sa fiu in stare, dar o sa incerc)si mai e o problema, eu sunt endomorf, deci imi este mai greu decat celorlalte 2 tipuri somatice sa ard grasimea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xcristix):

Da, stiu, am gresit ca am generalizat, pe scurt ar fi "orice exercitiu la care faci peste 15 repetari nu te mai ajuta", cat timp nu poate sa faca peste 10 flotari e foarte bun ( asta e numarul maxim de repetari pentru masa musculara si forta ).

Stai putin, mananci mult pentru muschi - asta e corect - dar conteaza si ce mananci, pune accent pe proteine si scade cantitatea de grasimi si carbohidrati. Nu ai energie deoarece consumi prea putini carbohidrati, ei sunt sursa favorita de energie a organismului, adauga la alimentatia ta si niste orez sau carotfi sau quinoa, etc. poti manca si paine integrala. Si lasa o singura ciorba pe zi, seara mananca peste sau vita cu brocoli + o salata cu ulei de masline. Si mai adauga niste vitamine la dieta ta, fructele nu au asa de multe vitamine, suplimenteaza cu miere si nuci ( bogate in arginina ).

Ah, si ai prea putine proteine, mareste cantitatea de proteine.

Si eu tot endomorf sunt, noi punem muschi usor dar ardem greu grasimea :)

Daca vrei sa primesti sfaturi profesioniste fa-ti un jurnal pe http://forum.getfit.ro/forumdisplay.php? 26-Jurnale-personale sau pe culturism.ro ( eventual te poti uita si la jurnalele celorlalti, sa te inspiri din ele ).

| xcristix a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru xcristix):

Cu placere

| ToTuleOK explică (pentru Cosmin86):

Cosmin mersi de sfaturi acum dupa ce eam facut un pic de antrenament pot face 1 corecta.Si acum sper sa avensez.Mersi inca o data.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ToTuleOK):

Bafta, impinge acolo happy

| Cosmin86 a răspuns:

Alimentatie + odihna + antrenament si normal ca vei reusi. Vezi sa ai si o alimentatie corespunzatoare pentru masa musculara, altfel o sa progresezi foarte greu chiar si cu cel mai tare antrenament la sala.

| ToTuleOK explică (pentru Cosmin86):

Pai eu cred ca am o alimentatie buna adica mananc carene, lapte, salata, paste etc., eu am 1.85 inaltime deci cred ca am o alimentatie buna tu ce crezi?

| ToTuleOK explică (pentru Cosmin86):

Mersi pentru detalii. Inca o intrebare daca alerg si merg la sala, sala are mai multa eficienta adica ce castig in plus prin alergat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ToTuleOK):

Pai e ok sa le combini, majoritatea le combina, cel mai eficient e sa alergi dupa antrenamentul cu greutati, dar poti alerga si in zile separate.

Pai ce sa castigi :
- rezistenta
- arderea accelerata a grasimilor ( in ziua in care alergi corpul are metabolismul mai ridicat, adica arde mai multe calorii in restul zilei stand degeaba decat intr-o zi normala )
- imbunatatirea sanatatii : sistemul cardio-vascular, o mai buna oxigenare a plamanilor, imbunatatirea conditiei inimii, etc.
- intarirea muschilor picioarelor ( gambe, coapse, putin biceps femural )
- altele

La flotari nu te ajuta, dar te ajuta cu alte chestii mai importante happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru ToTuleOK):

Pentru masa musculara nu e suficient sa ai o alimentatie "normala", adica trebuie sa mananci sanatos, dar nu e suficient ( si miss Venezuela mananca sanatos si nu are muschi ).

Trebuie sa-ti asiguri asa :

- 2 grame de proteine / kilogram-corp zilnic din carne, lapte, branza, oua, cel mai important, fara asta e foarte greu sa faci forta sau masa
- o cantitate optima de carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ) pentru energie, altfel corpul va folosi proteinele pentru energie in loc sa le foloseasca pentru forta si masa musculara
- fibre vegetale + grasimi sanatoase ( legume, fructe, nuci, masline )

De asemenea, nu neglija vitaminele si vezi ca fructele nu au chiar atat de multe cum se zice, poti suplimenta cu miere naturala ( nu porcariile din comert ).

La sala ai avantajul ca poti lucra cu o greutate mai mica, pe care o maresti. Spre ex. cand faci impins la piept cu haltera ( care e foarte asemanator cu flotarile ), cand ajungi sa poti impinge greutatea potrivita o sa poti face si flotari.

Ideea e ca trebuie sa ai rabdare, muschii + forta = un proces foarte lent

| alin567 a răspuns:

Da dar iti trebui antrenament, vointa si perseverenta!

| 4ndr3i a răspuns:

Normal ca vei reusi.Dar dureaza ceva timp pana iti maresti forta chiar si daca faci sala. Oricum pana incepi sa faci sala poti face flotari in genunchi.Sunt mai usoare, si poate reusesti intr un fina sa faci macar 5 normale.
Succes!

| ToTuleOK explică:

Eu fac deja flotari in genunchi dar nu prea pot multe am facut de cateva zile si mam ales cu o febra musculara dar daca merge o sa incerc pana pot

| 1DobreMihai1 a răspuns (pentru ToTuleOK):

Febra musculara e un lucru f bun deoarece atunci iti creste forta si masa musculara

| Gohst a răspuns:

Flotarile sunt un exercitiu excelent pentru piept (si triceps+deltoid), deci mormal ca pentru multi oameni le este greu sa faca flotari daca toata viata nu ne-am antrenat pieptul si tricepsi(mai ales tricepsi cad in uitare, majoritatea oamenilor axandu-se pe bicepsi).Iti recomand cresterea fortei tricepsilor si a pieptului(exercitii se gasesc pe net). Nici eu nu pot face flotari, dar de o saptamana m-am apucat sa antrenez si tricepsi si pieptul(si se simte:am avut o febra musculara serioasa dovada ca nu erau antrenati)
P.S:acasa am un set de gantere care au 7 kg(pot face ca si o singura gantera sa ajunga la 15 kg, dar asta pentru exercitii mai intenese -sunt reglabile.Imi recomandati si mie un program pentru antrenarea muschilor

| Georgescu_Radu_1997 a răspuns:

Daca faci mult antrenament cu siguranta ca vei reusi, cauta pe net exercitii usoare pentru maini.