| Psychothic a întrebat:

Salut,as vrea sa ma apuc de bodyweight, din cate am inteles aici lucrez doar cu greutatea mea..., as vrea sa-mi dati un videoclip cam cu ce-ar trebui sa fac si cand?
si daca as face acest bodyweight acasa + o alimentatie zic eu corecta... as creste in masa musculara sau ce face acest bodyweight de fapt tonifieaza muschii sau thinking
daca mi-ar putea explica cineva cum sta treaba cu bodyweightu' asta...
Funda!

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Depinde... s-ar putea sa fie totusi prea mult. Mai ales daca esti la inceput cu exercitiile de forta, sigur o sa fie prea mult.

Fa prima saptamana o data, o sa faci febra musculara, saptamana a 2-a il faci tot o data, apoi din a 3-a daca te simti in regula si crezi ca poti sa te refaci intre antrenamente poti eventual sa incerci sa faci de 2 ori pe saptamana... 3 este totusi prea mult.

Sper ca ai vazut ca trebuie repetat de 3 ori intr-un antrenament acel ciclu de exercitii

"Go through each of these exercises 3 times, take minimal amounts of rest in between each exercise and then take 1-2 minutes in between each series of exercises.

The key to this workout, like any other, is progression. You should push for more reps each time you do this workout. If you get 14 pushups in week 1, you should try for 15 pushups in week 2. As long as you keep progressing you will get bigger and stronger."

9 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Uite aici un program ok: http://www.muscleandstrength.com/workouts/full-body-bodyweight-workout.html

Tot ce ai nevoie este o bara de tractiuni. Fara o bara de tractiuni nu prea ai cum sa-ti lucrezi toti muschii corpului folosind doar greutatea ta.

| Psychothic explică (pentru Nickname1890):

Ar avea ceva daca as face exercitiile de mai sus de 3 / saptamana?

| Psychothic explică (pentru Nickname1890):

Aaa deci de 3 ori trebuie facut si apropo daca ma simt in stare sa-l fac de 2 ori pe saptamana de la bun inceput e in ordine?
Ca mai de mult mai faceam un fel de ''sala acasa''.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Psychothic):

Daca ai o perioada buna de timp de cand nu ai mai facut sport, mai mult ca sigur vei face o febra musculara care s-ar putea sa te tina cam o saptamana. NU e indicat sa te mai antrenezi cand ai febra musculara. Deci daca iti trece sau nu faci febra musculara poti sa il faci de 2 ori, dar nu cred ca va fi cazul.

De 2 ori pe saptamana in seamna de exemplu luni si joi, sau marti si vineri. Sa ai 2respectiv 3 zile libere intre antrenamente.

| Psychothic explică (pentru Nickname1890):

Apropo,programu' pe care mi l-ai dat tu lucreaza toate grupele?

| Nickname1890 a răspuns (pentru Psychothic):

Da

| Psychothic explică (pentru Nickname1890):

Imi poti spune cam cate mese ar trebui sa am / zi si ce ar fi indicat sa manc si ce nu?

| Psychothic explică (pentru Nickname1890):

Si din cate am vazut in programul ala nu sunt exercitii pentru biceps si gambe thinking ai putea sa-mi dai tu cateva exemple daca se poate cu video, mersi.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Psychothic):

Bicepsul il lucrezi indirect atunci cand faci tractiuni, o sa simti asta, iar gambele prin acele sarituri din genoflexiune.

Daca vrei sa cresti 3 mese principale pe zi si vreo 2 snackuri. in snackuri poti sa mananci o conserva de ton, niste seminte (migdale, fistic sunt foarte bune) cu niste iaurt, branza de vaci iar este foarte ok. Iar in mesele principale mananci normal O friptura cu garnitura, dimineata niste oua fierte cu niste legume crude si niste lapte.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Psychothic):

Depinde... s-ar putea sa fie totusi prea mult. Mai ales daca esti la inceput cu exercitiile de forta, sigur o sa fie prea mult.

Fa prima saptamana o data, o sa faci febra musculara, saptamana a 2-a il faci tot o data, apoi din a 3-a daca te simti in regula si crezi ca poti sa te refaci intre antrenamente poti eventual sa incerci sa faci de 2 ori pe saptamana... 3 este totusi prea mult.

Sper ca ai vazut ca trebuie repetat de 3 ori intr-un antrenament acel ciclu de exercitii

"Go through each of these exercises 3 times, take minimal amounts of rest in between each exercise and then take 1-2 minutes in between each series of exercises.

The key to this workout, like any other, is progression. You should push for more reps each time you do this workout. If you get 14 pushups in week 1, you should try for 15 pushups in week 2. As long as you keep progressing you will get bigger and stronger."