| Psychothic a întrebat:

Salut.
Cum pot sa progresez la bodyweight?
As vrea sa ma apuc...
Din cade stiu aici lucrezi doar cu greutatea corpului si ma gandesc ca atunci cand voi putea face prea multe repetari la un anumit exercitiu,ce ma fac,cum progresez?

Va rog sa-mi spuneti absolut tot ce stiti despre bodyweight,sunt nou in domeniu si nu vreau sa ma apuc de "lucru" dezinformat.
M-am gandit la un program de bodyweight,zic eu, bine pus la punct...
Luni-piept=flotarihttp://www.youtube.com/watch?v=1s-FhbNtKU0
Marti-Picioare=aici fac genoflexiuni,fandari,ridicari pe varfuri,genoflexiuni cu saritura...
Miercuri-Spate=Aici fac Tractiuni pentru spate cu priza ingusta si cu prinza larga, Flotari pentru spate ..alte exercitii nu stiu
Joi-Umeri-Aici fac primele 5 exercitii http://www.youtube.com/watch?v=FET_6qS6FOA
Vineri-Biceps-http://www.youtube.com/watch?v=2jIcSaDCQE8
si Triceps-
http://www.youtube.com/watch?v=7oarfAryC3o
Acesta va fi viitorul meu program de antrenament bodyweight,ce parere aveti, am sansa sa cresc cat de cat in masa musculara?
Si bineinteles alimentatia. Nu este cine stie ce:
Dimineata la 7-8 : 2 oua fierte sau pita-n ou...
Intre micul dejun si pranz mai mananc alune 100 gr sau fistic, la pranz mananc ceva gen : Orez+Carne(Piept de pui(rar),carne de porc(cel mai des),vita(rar), sau cartofi+carne.
Intre Pranz si cina mananc Carne sau placinte subtiri cu telemea sau urda.Iar la cina: 1l de lapte(in fiecare seara)si 50-100 gr cereale (porumb)...pe langa asta mai beau 2-3 Litri de apa...
Cam asa este alimentatie mea zilnica...
Orice parere/sugestie este binevenita. :)

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

"si ma gandesc ca atunci cand voi putea face prea multe repetari la un anumit exercitiu, ce ma fac, cum progresez?"

il faci mai greu, sau adaugi alt exercitiu.

Sa luam tractiunile spre exemplu. Poti face peste 8 in 2 maini. acum ai variatii :

1. folosesti mai putine degete de la o mana ( gen o mana + 3 degetete de la cealalta ), pana ajungi sa faci intr-o mana 100 %

2. faci intr-o mana si cu cealalta mana te tii de bara mai departat, sau de un prosop care atarna ( in felul asta, ai mai multa greutate pe mana cu care faci )

p.s. : "Flotari pentru spate", care naiba sunt alea? nu exista asa ceva.
3. departezi mainile

4. faci alt exercitiu care implica miscarea aia, gen muscle-up

| Psychothic explică (pentru Cosmin86):

Flotari pentru spate, poate le-am numit eu gresit...
ma refeream la asta : http://www.youtube.com/watch?v=dqIZKC7nZ7I,la minutul 2:30.:)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Psychothic):

Tractiuni australiene ( numite si tractiuni cu picioarele sprijinite ) happy

| Psychothic explică (pentru Cosmin86):

Bine de stiut. happy
In alta ordine de idei, ce parere ai despre programul de antrenament?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Psychothic):

Pare bun pentru inceput

5 răspunsuri:
| PyCaSsO a răspuns:

Si asta o sa mananci zi de zi?