| RadukxD a întrebat:

As vrea si eu mai multe detalii despre ce grupe de muschi ar trebui sa lucrez, deoarece vreau sa pun ceva masa musculara... care ar fi grupele care trebuiesc combinate, cate serii si poate alte exeercitii pentru definire si crestere. Vreau un raspuns mai complex de la un cunoscator, care a lucrat asa ceva. Multumesc anticipat! Funda celui mai complex raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| AndreiUG a răspuns:

Pai in general se lucreaza o grupa mare cu una mica. Iti dau programul meu care merge foarte bine la mine. LUNI (piept+triceps)=ridicari cu bara de la piept >orizontal/inclinat/declinat< si fluturari cu gantere -la fiecare 4 serii a cate 12 repetari- TRICEPS= flexii la heltometru cu bara si sfoara 4 serii la fiecare a cate 10 repetari.
MIERCURI (spate+biceps) SPATE-tractiuni la scripete la piept si ceafa 4 serii la fiecare a cate 12 repetari, ramat cu bata T 4 serii a cate 8 repetari. BICEPS-flexii cu bata Z 4 serii ca cate 10 repetari. Flexii cu gantere 4 serii a cate 10 repetari si ciocane cu gantere tot 4 serii a cate 10 repetari.
VINERI (trapez/umeri/picioare) TRAPEZ-trageri cu haltera la barbie 4 seri a cate 10 repetari si ridicari din umeri cu gantere 4 serii a cate 12 repetari, UMERI-ridicari laterale cu gantere din aplecat 4 serii a cate 10 repetari si ridicari de la umeri cu gantere 4 serii 10 repetari. PICIOARE-fandari cu gantere 3 serii a cate 12 repetari, genuflexiuni cu bara pe umeri 3 serii a cate 8-10 repetari, ridicari pe varfuri cu gantere 4 serii a cate 12 repetari.
DUMINICA (abdomen si antebrate) ABDOMEN- abdomene pe banca inclinata 4 serii a cate 20-25 de repetari. Ridicare picioarelor in verticat de pe banca orizontala 4 serii a cate 12 repetari. Abdomene la aparat 4 serii a cate 15 repetari. ANTEBRATE- flexii cu bara de pe genuchi 4 serii a cate 12 repetari (greutate mai mica si repetarile le faci cat mai rapid), flexii cu gatere de pe genuchi cu palmete in jos 4 serii a cate 12-16 repetari. Asta e antrenamentul meu..la mine s-a pretat bine se vad rezultate si ai griva la alimentatie si cat mai multa odihna si foarte important sa mananci imediat dupa antrenament. Scuze dacaam facut vreo greseala de scriere pe undeva. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Digital112 a răspuns:

Ai grija si ce manaci, pentru ca abdomenul se mai face si prin bucatarie

| AndreiUG a răspuns (pentru Digital112):

Ai dreptate, dar baiatul nu vrea sa faca doar abdomen. laughing))

| RobertMoon a răspuns:

În primul rand trebuie sa lucrezi grupele de muschi deficitare tie. Merg mai multe combinatii de muschi lucrati zilnic, dar niciodata nu trebuie lucrate grupele musculare mari in aceeasi zi deoarece nu vei creste asa. Programul de preferat pe care sa il lucrezi ar fi urmatorul: luni, spate. Marti piept. Miercuri pauza. Joi brate biceps triceps. Vineri picioare. Sambata umeri si trapez. Duminica pauza. Daca mai ai întrebari iti raspund.

| SiLaS a răspuns:

Ziua1 : Piept
Ziua2 : Spate
Ziua3 : Picioare+Umeri
Ziua4 : Brate
Un antrenament perfect pentru incepatori