| danutztarecinci a întrebat:

Cate flotari sa fac pe zi dimineata si seara am 10 ani.Dau funda

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La 10 ani fa cate poti, ca la varsta oricum nu pui muschi. Dar e bine sa faci pentru sanatate.

| hanzelik a răspuns:

Fa cate poti

| Robert7186 a răspuns:

Poti sa faci 3 serii cate 20/15 cate poti dar sa nu reduci de la o zi la alta, faci dim si seara si poti cam la 2-3 saptamana(vezi daca te descurci) sa mai adaugi 5-10 si ai putea sa faci cu gantere daca ai ca doar cu fotari nu faci prea mult...

| tibyramos a răspuns (pentru Robert7186):

Completând pe ironman și Robert trebuie să precizez că, în executarea flotărilor trebuie să ți cont de poziția corpului( picioarele apropiate, spatele drept ca o scândură, capul în față chiar dacă e greu-ai tendința să pui fața în jos; mâinile, ca să dezvolți mai multe filoane de mușchi ale pectorarilor trebuie sa le ți odată aproape sub piept, apoi cu coatele la 90 de grade etc,)și e important nu numărul ci cât de corect le faci(mai bine 10 și făcute rar! cu inspirație când te ridici și expirație când "cobori" decât să le faci de parcă ai fi pe arcuri.

| ironman3 a răspuns:

Faci o data in zi
faci 4 seri
a cat
si cresti in fiecae luna numarul de repedetari cu 5 pe serie si asa o sa faci un piept spate si triceps frumossmug

| Cosmin86 a răspuns (pentru ironman3):

Nu chiar, o sa te tonifici putin. Doar cu flotari nu o sa faci niciodata pectorali sau triceps ca lumea, spate chiar DELOC ( spatele se face cu tractiuni, ramat cu priza larga, ramat cu priza ingusta, indreptari cu haltera si hiperextensii )

p.s. : pentru masa musculara trebuie sa maresti greutatea, nu numarul de repetari, decat sa adaugi 5 / serie mai bine adaugi 5 kg in plus la greutate